CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 140/1997 Sb. Vyhláška o kontrole výroby a oběhu lihu a o provedení dalších ustanovení zákona o lihu s tím souvisejících § 10 - Způsob zjišťování množství vyrobeného lihu

§ 10 - Způsob zjišťování množství vyrobeného lihu

140/1997 Sb. Vyhláška o kontrole výroby a oběhu lihu a o provedení dalších ustanovení zákona o lihu s tím souvisejících

§ 10

Způsob zjišťování množství vyrobeného lihu

(1) Při používání měřidla uvedeného v § 3 písm. a) se množství vyrobeného lihu zjišťuje tímto způsobem:

a) Zjistí se údaj na hlavním počítadle měřidla a stanoví se rozdíl údajů počítadla na počátku a na konci sledovaného období. K takto zjištěnému rozdílu se připočte obdobně zjištěný rozdíl záložního počítadla a odečte se případný posun počítadel při ručním přezkoušení měrného zařízení měřidla. Výsledek udává skutečný objem proteklého lihu v litrech.

b) Zjistí se objemová koncentrace lihu ve sběrné nádobě měřidla a ve vložné nádobě měřidla ověřeným areometrem 3) (s přihlédnutím k odchylce správnosti podle ověřovacího listu). V případě, že objem vzorku ze sběrné nebo vložné nádoby je nedostačující pro stanovení objemové koncentrace lihu areometrem, stanoví se tato v odebraném vzorku pyknometricky. U vložné nádoby je přípustný rozdíl (vypářka) do 0,2 % objemových etanolu měsíčně. Hodnota vypářky nad 0,2 % měsíčně se připočítává k objemové koncentraci lihu zjištěné ve sběrné nádobě.

c) Zjistí se průměrná teplota lihu proteklého měřidlem za sledované období. Tato teplota se stanoví z údajů zapisovaných podle § 8, u průmyslových lihovarů jako aritmetický průměr teplot, u ostatních lihovarů s výjimkou pěstitelských pálenic jako vážený aritmetický průměr. V pěstitelských pálenicích se pro účely zjištění vyrobeného množství lihu počítá s teplotou 20 stupňů C.

d) Vyrobené množství lihu se vypočítá podle vzorce:

VE = (s + v1 + v2 - v3) . kv . Fb . Kov,

kde VE je množství vyrobeného lihu v měřicích jednotkách, tj.

litrech etanolu při 20 stupních C,

s rozdíl stavu hlavního počítadla měřidla na konci

a začátku období, za které je množství lihu zjišťováno,

v1 objem lihu proteklého záložním měrným zařízením měřidla,

v2 objem lihu nezaznamenaný počítadly,

v3 objem lihu zaznamenaný při ručním přezkoušení měrného

zařízení měřidla,

kv převodní koeficient 4) pro hodnotu objemové koncentrace

lihu ve sběrné nádobě měřidla opravené podle vypářky a hodnotu

průměrné teploty lihu proteklého měřidlem,

Fb korekční faktor na tepelnou objemovou roztažnost 5)

oceli nebo britania, podle typu použitého měřidla, pro průměrnou

teplotu lihu proteklého měřidlem,

Kov opravný koeficient zjištěný váhovou měrnou zkouškou podle § 6.

(2) Při používání měřidel uvedených v § 3 písm. b) a c) se vyrobené množství lihu zjišťuje přímo ze záznamu vyhodnocovací (přepočítávací) jednotky, která obsahuje program pro výpočet množství lihu v měřicích jednotkách ze snímaných hodnot objemu, teploty a hustoty lihu protékajícího měřidlem. V případě, že opravný koeficient zjištěný váhovou měrnou zkouškou podle § 8 není součástí programu vyhodnocovací jednotky, vypočítává se vyrobené množství lihu podle vzorce:

VE = V'E . Kov,

kde V'E je množství lihu v litrech etanolu zjištěného ze záznamu

vyhodnocovací jednotky,

Kov opravný koeficient zjištěný váhovou měrnou zkouškou podle § 6.

(3) Při měření vyrobeného lihu měřidlem uvedeným v § 3 písm. d) se množství vyrobeného lihu zjišťuje stejným způsobem jako při zjišťování zásob uvedeným v části čtvrté.

(4) Při měření odebraných vzorků měřidlem podle § 3 písm. e) se množství takto odebraného lihu za sledované období vypočítává ze změřeného objemu lihu a objemové koncentrace lihu podle záznamu lihovaru o rozborech vzorků.

(5) V případě, že měřidlo bylo neoprávněně odpojeno nebo z technických důvodů vyřazeno z provozu, aniž bylo zajištěno náhradní měření podle § 9, nebo bylo působeno na správný chod měřidla, stanoví celní úřad množství vyrobeného lihu výpočtem podle průměrné denní výkonnosti destilačního přístroje a průměrné objemové koncentrace lihu dosahované v běžném nebo předcházejícím zúčtovacím období při zpracování stejných surovin. V tomto případě se použije vždy nejvyšší objemová koncentrace. Pokud není možno objemovou koncentraci stanovit takto, použije se objemová koncentrace vykázaná v obdobném lihovarském závodu při zpracování stejných surovin.

(6) O zjištěném množství vyrobeného lihu vyhotoví celní úřad výrobní list. Množství lihu se zaokrouhluje na celé litry etanolu podle § 26. V pěstitelských pálenicích se na výrobním listě eviduje i množství lihu obsaženého ve vzorcích ze sběrných nádob měřidla.

------------------------------------------------------------------

3) § 9 zákona č. 505/1990 Sb.

4) § 3 vyhlášky Ministerstva zemědělství č. 141/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobu, skladování a zpracování lihu.

5) § 3 odst. 4 vyhlášky Ministerstva zemědělství č. 141/1997 Sb.