§ 1
(1) Odborná praxe a společensko-politická praxe studentů jsou jednou ze základních forem výchovně vzdělávací činnosti vysokých škol a neoddělitelnou součástí přípravy vysokoškolsky vzdělaných odborníků pro jejich budoucí uplatnění ve společenské praxi.
(2) Odborná praxe slouží k upevňování vědomostí a dovedností studentů získaných studiem a k získání nových vědomostí a dovedností na základě poznání práce orgánů a organizací, ve kterých studenti konají praxi a k osvojení si uplatňovaných pracovních návyků a pokrokových metod práce.
(3) Druhy odborné praxe (např. inženýrská, technologická, pedagogická, právní, ekonomická, zdravotnická, umělecká) jsou podmíněny charakterem studijních oborů, popřípadě jejich zaměření. Ve vyšších ročnících se studenti seznamují s praktickou činností blízkou tématu jejich diplomové práce a zaměřují se k získání potřebných podkladů pro její vypracování.
(4) Společensko-politická praxe slouží k přípravě studentů pro aktivní veřejnou, politickou, politicko-výchovnou a kulturně výchovnou činnost, kterou budou konat po ukončení studia.