Článek I.
Ustanovení dílu II části druhé vládního nařízení č. 380/1938 Sb. ve znění nyní platném se mění a bude zníti takto:
§ 22.
(1) Poživatel protektorátního odpočivného platu, který jest protektorátním zaměstnancem v činné službě, v níž je účasten pensijního zaopatření, pozbývá nároku na protektorátní odpočivný plat dnem předcházejícím dnu, od kterého přísluší plat z činné služby. Pokud by úhrnné odpočivné platy příslušely vyšší částkou, než činí úhrnný plat z činné služby, přísluší po dobu činné služby rozdíl. Nepřesahuje-li úhrnný plat z činné služby 48.000 K ročně, vyplácí se částka odpovídající odpočivnému platu do té výše, pokud úhrn obojích platů s případným rozdílem podle věty druhé nepřesáhne uvedenou hranici.
(2) Nedosáhne-li takový zaměstnanec při skončení činné služby, v odstavci 1 zmíněné, nároku na odpočivný plat z této služby, nabývá opět nároku na zaniklý odpočivný plat; jinak je doba rozhodná pro dřívější výslužné (bez doby připočtené podle § 62 služ. pragm. a obdobných ustanovení) dosavadní měrou započitatelná pro nárok na výslužné a jeho výměru ze služebního poměru uvedeného v odstavci předcházejícím. Odpočivné platy ze služebního poměru uvedeného v odstavci 1 nesmějí však býti vyměřeny částkou nižší než odpočivné platy zaniklé.
(3) Ustanovení odstavce 1 platí obdobně pro poživatelku protektorátního vdovského zaopatřovacího platu. Při skončení činné služby nabude tato poživatelka opět nároku na zaniklý vdovský zaopatřovací plat. Pro jeho výplatu platí ustanovení § 26.
(4) Zanikne-li nárok na protektorátní vdovský zaopatřovací plat podle odstavce 3, neposuzují se proto s hlediska pensijních předpisů nezaopatřené děti jako děti na roveň postavené dětem úplně osiřelým.
§ 23.
(1) Poživatel protektorátního odpočivného platu, který má více než jeden takový plat, má nárok pouze na jeden z nich podle vlastní volby, ostatní nároky zanikají; dokud nebude volba vykonána, jest vypláceti odpočivný plat nejvyšší.
(2) Zvolí-li si odpočivný plat, který vyplývá z poslední služby, jest tento odpočivný plat znovu podle příslušných předpisů vyměřiti tak, že se k době pro jeho výměru rozhodné připočte doba, která byla rozhodná pro výměru zaniklého odpočivného platu.
(3) Zánikem odpočivných platů nesmí celkové odpočivné platy klesnouti pod částku 36.000 K ročně.
§ 24.
(1) Ustanovení odstavců 1 a 3 předcházejícího paragrafu platí obdobně také pro poživatele protektorátních zaopatřovacích platů s odchylkou, že hranice stanovená v odstavci 3 se určuje částkou 27.600 K ročně pro vdovské platy a částkou 13.800 K pro platy sirotčí (sirotků oboustranně osiřelých).
(2) Pozůstalým po osobách, jichž se týče ustanovení §§ 22 a 23, vyměří se, a pokud jsou již vyměřeny, se znovu vyměří zaopatřovací platy tak, jako kdyby těchto ustanovení nebylo; takto vyměřené zaopatřovací platy podléhají pak ustanovení předcházejícího odstavce a § 29. Úmrtné (pohřebné) přísluší však jen jednou, a to ve výměře pro pozůstalé nejpříznivější.
§ 25.
Doby započitatelné pro nárok na odpočivné (zaopatřovací) platy nebo jejich výměru mohou býti zhodnoceny pouze jednou.
§ 26.
(1) Má-li nebo nabude-li někdo nároku na protektorátní odpočivný plat a zároveň na protektorátní zaopatřovací plat, vyplácí se plat vyšší a výplata nižšího platu se zastaví. Zastavením výplaty nesmí celkové odpočivné (zaopatřovací) platy klesnouti pod částku 36.000 K ročně.
(2) Zastaví-li se podle předcházejícího odstavce výplata protektorátního zaopatřovacího platu, neposuzují se proto s hlediska pensijních předpisů nezaopatřené děti jako děti na roveň postavené dětem úplně osiřelým.
§ 27.
(1) Má-li poživatel (poživatelka) protektorátního odpočivného (zaopatřovacího) platu vedle tohoto platu ještě
1. protektorátní plat aktivní (§ 34, odst. 1) nebo jiný aktivní plat veřejný (§ 34, odst. 2), nebo
2. jiný veřejný odpočivný (zaopatřovací) plat (§ 34, odst. 2), nebo
3. několikeré platy uvedené pod č. 1 a 2 téhož nebo různého druhu,
snižuje se výplata protektorátního odpočivného (zaopatřovacího) platu - pokud nepřichází k platnosti ustanovení § 22 -:
a) v případech uvedených pod č. 1 a 2 o polovinu nižšího platu (jsou-li stejné výše, o polovinu kteréhokoliv),
b) v případech uvedených pod č. 3 způsobem stanoveným pod písm. a) tolikrát, kolik má poživatel uvedených platů.
(2) Snížením výplaty podle odstavce 1 nesmí úhrn neztenčených i snížených platů klesnouti pod částku 36.000 K ročně, kterážto částka se zvyšuje o případné výchovné příslušející k protektorátnímu odpočivnému (zaopatřovacímu) platu.
(3) Ustanovení odstavců 1 a 2 platí také, má-li poživatel protektorátního odpočivného (zaopatřovacího) platu vedle tohoto platu ještě aktivní plat říšský. Takovýto plat sluší oznámiti podle ustanovení § 43.
§ 28.
(1) Má-li poživatel (poživatelka) protektorátního odpočivného (zaopatřovacího) platu vedle tohoto platu výdělečný příjem podrobený protektorátní dani důchodové, snižuje se výplata protektorátních odpočivných (zaopatřovacích) platů o jednu třetinu výdělečného příjmu. Toto snížení nesmí přesahovati polovinu odpočivných (zaopatřovacích) platů a nesmí jím klesnouti úhrn odpočivných (zaopatřovacích) platů a výdělečného příjmu pod částku 84.000 K ročně, kterážto částka se zvyšuje o případné výchovné příslušející k odpočivnému (zaopatřovacímu) platu.
(2) Honoráře za literární a umělecká díla chráněná původcovským právem, nejsou výdělečným příjmem ve smyslu ustanovení tohoto paragrafu.
(3) Až do pravoplatného-vyměření daně důchodové provede se snížení výplaty protektorátního odpočivného (zaopatřovacího) platu prozatímně.
§ 29.
Příspěvky na výchovu posuzují se podle tohoto dílu jako samostatné zaopatřovací platy odděleně od zaopatřovacích platů vdovských, nevztahuje se však na ně ustanovení o hranici příjmu uvedené v § 24.
§ 30.
(1) Poživatelce protektorátního odpočivného platu, která je provdána za zaměstnance v činné službě nebo ve výslužbě s platem uvedenými v § 34, snižuje se výplata jejího odpočivného platu o polovinu, nejvýše však o plat manželův. Tímto snížením nesmí úhrn služebního po případě odpočivného platu manželů klesnouti pod částku 24.000 K ročně.
(2) Ustanovení odstavce 1 platí obdobně pro poživatelku protektorátního odpočivného nebo zaopatřovacího platu, která je družkou zaměstnance uvedeného v odstavci 1.
(3) Ustanovení odstavce 1 platí i tehdy, jestliže bylo manželství po 1. červenci 1933 rozvedeno.
§ 31.
Ustanovení § 30 platí obdobně pro provdanou nebo v poměru družky (§ 44) žijící poživatelku odpočivného (zaopatřovacího) platu, jejíž manžel (druh) má jiný výdělečný příjem podrobený dani důchodové s tím rozdílem, že na místo hranice 24.000 K platí hranice 36.000 K.
§ 32.
Poživatelka protektorátního vdovského zaopatřovacího platu, jež se provdá, pozbývá nároku na tento plat. Nároku na zaniklý zaopatřovací plat (vdovskou pensi) opět nabude, jestliže jí z tohoto manželství nevznikl nárok na zaopatřovací plat (vdovskou pensi), uvedený v § 34; vznikne-li však vdově z tohoto manželství nárok na takový zaopatřovací plat (vdovskou pensi), přísluší jí zaopatřovací plat (vdovská pense) jen jeden a to vyšší, po případě stejný z posledního manželství. Nárok na zaniklý zaopatřovací plat (vdovskou pensi) však nevznikne, nastaly-li jinak mezitím okolnosti, které podle platných předpisů vylučují vdovu z nároku na zaopatřovací plat (vdovskou pensi).
§ 33.
Odpočivnými platy ve smyslu tohoto dílu se rozumějí odpočivné a zaopatřovací platy z vlastního služebního poměru; zaopatřovacími platy se rozumějí zaopatřovací platy odvozené od osoby jiné.
§ 34.
(1) Protektorátními aktivními, odpočivnými (zaopatřovacími) platy ve smyslu tohoto dílu se rozumějí jakékoli aktivní, služební, odpočivné (zaopatřovací) platy vyplácené z prostředků protektorátních nebo z prostředků ústavů, podniků a fondů protektorátních nebo Protektorátem spravovaných. Nespadají sem však přídavky za zranění podle zákonů o vojenských (četnických) požitcích zaopatřovacích.
(2) Jinými veřejnými aktivními, odpočivnými (zaopatřovacími) platy se rozumějí jakékoli aktivní, služební, odpočivné (zaopatřovací) platy:
a) učitelských osob, jichž se týče zákon ze dne 24. června 1926, č. 104 Sb., o úpravě platových a služebních poměrů učitelstva obecných a občanských škol (učitelský zákon), a jich pozůstalých,
b) vyplácené z prostředků nucených svazků územních, ústavů, podniků a fondů těchto svazků nebo těmito svazky spravovaných.
(3) Aktivními platy říšskými ve smyslu § 27, odst. 3 se rozumějí jakékoliv aktivní (služební) platy vyplácené z prostředků říšských, vyjímaje platy, plynoucí ze služby v branné moci nebo v říšské pracovní službě během nynějšího zvláštního nasazení německé branné moci.
§ 35.
(1) Ustanovení tohoto dílu platí pro poživatele protektorátních odpočivných (zaopatřovacích) platů, uvedených v § 34, odst. 1.
(2) Obdobně platí ustanovení tohoto dílu pro poživatele odpočivných (zaopatřovacích) platů, uvedených v § 34, odst. 2.