Příloha "A"
Směrnice pro oceňování užitkových koní.
Při oceňování užitkových koní jest posuzovati koně podle dále uvedeného přehledu se tří hledisek:
1. podle jakosti,
2. podle mohutnosti,
3. podle stáří.
Jest utvořeno:
5 tříd jakostních (označují se římskými číslicemi I až V),
3 třídy mohutnosti [označují se písmeny a) až c)],
4 třídy stáří (označují se arabskými číslicemi 1 až 4).
Jakostní třídy:
I. (zvláštní třída).
Do jakostní třídy I (zvláštní třída) smějí býti zařazeni pouze vynikající koně. Zařazení koně do této třídy mohou provésti pouze odhadci určení k tomu Zemským svazem zemědělství a lesnictví.
II. Nejlepší pracovní třída, koně vynikající tělesnou stavbou, chody a užitkovými vlastnostmi, bez vady s plnou výkonností.
III. Dobrá pracovní třída, koně s nepatrnými vadami stavby těla, postavení končetin a chodů, které neovlivňují výkonnost. Koně musí býti plně výkonní.
IV. Střední pracovní třída, koně s vadami stavby těla, postavení končetin a chodů, nebo s jistým opotřebováním v důsledku stáří nebo upotřebení, s podmíněně omezenou výkonností.
V. Vadní a opotřebovaní koně.
Třídy mohutnosti:
a) těžká,
b) střední,
c) lehká.
Třídy stáří:
1. Jeden až ještě ne dva roky staří koně (ročci),
2. dva až ještě ne tři roky staří koně (dvouročci),
3. tří- až devítiletí chladnokrevní koně a kříženci a tří- až dvanáctiletí teplokrevní koně,
4. starší koně.
Do jakostní třídy I (zvláštní třída) smějí býti zařazeni pouze vynikající koně. Zařazení koně odhadcem do této třídy musí býti ihned přezkoušeno okresním úřadem. Přezkoušení jest vyznačí ti na lístku o ocenění koně poznámkou "Přezkoušeno - správné" s podpisem přezkoušejícího.
Jakostní třída II představuje nejlepší pracovní třídu. Koně nesmějí vykazovati žádné vady a pokud se týče chodu a typu, musí býti nadprůměrní. Nejlépe vyvinutí koně třídy II a 2 a třídy II b 2 mohou býti již od 15. září běžného roku zařazeni do třídy II a 3 po případě II b 3.
Ostatní tři třídy představují další odstupňování jakosti.
Aby bylo dosaženo spravedlivého, jakosti koně odpovídajícího ocenění v rámci jednotlivé jakostní třídy, jest při stanovení odhadní hodnoty bráti zřetel zejména k tomu, že v tabulce nejvyšších hodnot uvedené ceny představují nejvyšší hodnoty, které v jednotlivých třídách smějí býti stanoveny pouze při nejlepší kvalitě. Přípustné rozpětí, ve kterém se stanovení nejvyšší hodnoty musí pohybovali, vyplývá z nejvyšší hodnoty té třídy, do níž se kůň zařazuje a nejvyšší hodnoty jakostní třídy nejblíže nižší. [Příklad: Pro koně třídy II a 2 jest nejvyšší hodnota mezi 15.000 K (II a 2) a 12.000 K (III a 2).]
Pokud se týče roztřídění podle mohutnosti, jest hodnotiti na jedné straně všechny chladnokrevné koně a křížence a na druhé straně všechny teplokrevné koně podle jednotného měřítka a zařaditi je přiměřeně do jednotlivých tříd mohutnosti.
U koní s výškou kohoutku 120 až 140 cm hůlkové míry (malí koně) smí odhadní hodnota dosahovati pouze až do 75% nejvyšší hodnoty uvedené v tabulce nejvyšších hodnot pro koně třídy mohutnosti c.
Při věkových třídách 1 a 2 musí býti odhadní hodnota v rámci přípustného rozpětí během roku přiměřeně stáří koně vždy tak odstupňována, že na začátku roku při nejlepší jakosti se stanoví pouze počáteční hodnota jako odhadní hodnota a teprve v posledním čtvrtletí při nejlepší jakosti konečná hodnota příslušné věkové třídy jako odhadní hodnota. Přípustné rozpětí, ve kterém se stanovení nejvyšší hodnoty musí pohybovati, vyplývá z nejvyšší hodnoty třídy, do níž se kůň zařazuje a věkové třídy nejblíže nižší. [Příklad: Pro dvouleté koně třídy III a 2 činí nejvyšší hodnota na počátku roku - rozhodující den pro stáří koně jest 1. leden roku narození - přibližně 9000 K (III a 1), kdežto během roku může stoupnouti až na 12.000 K (III a 2).]
Při věkové třídě 4 a při jakostní třídě V. jest dbáti toho, že s přibývajícím stářím nebo ubývající jakostí klesne nejvyšší hodnota až k hodnotě jatečného koně.
Odhadce má si utvořiti námitek prostý úsudek o hodnotě koně dotazy u držitele koně (§ 4, odst. 4) a na základě vlastních odborných znalostí.
Výsledek posudku jest zapsati do lístku o ocenění koně na místo pro to určené (na př. třída II b 4). Stejným způsobem jest určiti odhadní hodnotu v rámci rozpětí pro každou třídu předpokládaného a zapsati ji jako nejvyšší hodnotu do lístku o ocenění koně.
Lístek o ocenění koně musí být pečlivě a úplně vyplněn. Zejména barva a znamení musí býti zevrubně a úplně vyznačeny.
Byla-li prodávajícím za předložení připouštěcího lístku březivost klisny výslovně zaručena, což jest na lístku o ocenění koně výslovně poznamenati, může býti poskytnut k odhadní hodnotě příplatek až do 10%, nesmí však býti překročena nejvyšší hodnota příslušné jakostní třídy. Zařazení březí klisny do vyšší jakostní třídy nebo do třídy mohutnosti pouze na základě březivosti jest nepřípustné. Zcizuje-li se klisna se, ssajícím pod 3 měsíce starým hříbětem, může býti poskytnut příplatek až 20% stanovené odhadní hodnoty klisny.