§ 4
Senáty rozhodčích komisí
(1) Rozhodčí komise projednává a rozhoduje jednotlivé stížnosti v tříčlenných senátech, jejichž práci řídí předsedové senátu (§ 30 odst. 3 vládního nařízení).
(2) Rozhodčí komise u krajských a okresních národních výborů projednává a rozhoduje o jednotlivých stížnostech
1. v senátě státních orgánů, jde-li o stížnosti pracovníků státních orgánů a zařízení spravovaných národními výbory s výjimkou zařízení uvedených v bodě 2 až 4,
2. ve školském senátě, jde-li o stížnosti pracovníků ve školství, vědě, umění a tisku,
3. ve zdravotnickém senátě, jde-li o stížnosti pracovníků ve zdravotnictví,
4. v zemědělském senátě, jde-li o stížnosti pracovníků zemědělských, veterinárních a lesních zařízení.
(3) Funkci předsedy senátu vykonává předseda rozhodčí komise nebo jeho náměstek. V rozhodčích komisích zřízených u národních výborů vykonávají její předseda a jeho náměstkové funkci předsedy toho senátu, který má projednávat stížnosti zaměstnanců sdružených v odborovém svazu, jehož jsou členy; nemůže-li z vážných důvodů některý z nich tuto funkci vykonávat, může tím na dobu nezbytně nutnou pověřit jiného člena rozhodčí komise patřícího k témuž odborovému svazu.
(4) Předseda senátu určí pro projednávání jednotlivých stížností další členy senátu, a to jednoho člena senátu z členů rozhodčí komise jmenovaných odborovým orgánem z řad členů příslušného odborového svazu a jednoho z členů jmenovaných úřadem (orgánem), u něhož byla rozhodčí komise zřízena.
(5) Při výběru členů senátu je třeba přihlížet k tomu, aby alespoň jeden z členů senátu byl z téhož pracoviště jako stěžovatel nebo aby alespoň vykonával stejné nebo podobné práce. Dále je třeba dbát o to, aby členem senátu nebyla osoba, u níž vzhledem k jejímu poměru k věci nebo ke sporným stranám lze pochybovat o její nepředpojatosti.