§ 6.
(1) Za účelem účinného provádění kontroly, zda se zachovávají ustanovení zákona č. 89/1934 Sb. z. a n. a ustanovení tohoto nařízení, zřizují se vedle dozorčích orgánů uvedených v § 19 zák. č. 89/1934 Sb. z. a n.:
a) místní kontrolní komise,
b) oblastní kontrolní komise,
c) ústřední kontrolní komise.
(2) Místní kontrolní komisi náleží za účasti důvěrníka známkovny přezkoumávati údaje pěstitelů o vysazených i zrušených chmelnicích, zejména údaje o celkovém rozsahu chmelnic každého pěstitele v obci. Tyto komise se zřídí v každé obci, kde jest aspoň pět pěstitelů chmele; jinak vykonává dozor místní kontrolní komise sousední obce, kterou určí známkovna, členy místní kontrolní komise jmenuje podle rozsahu osázené plochy chmelem v obci v počtu 3 až 10 příslušný okresní úřad z pěstitelů obce, pro jejíž obvod komise jest zřízena, a to k návrhu obecní rady příslušné obce a oblastní chmelařské organisace.
(3) Oblastní kontrolní komisi náleží přezkoušeti údaje o vysázených i zrušených chmelnicích y celé příslušné oblasti a vyřizovati stížnosti. do působnosti místních kontrolních komisí. Působnost této komise se vztahuje na oblast té které známkovny a členy komise jmenuje k návrhu příslušné známkovny a oblastní chmelařské organisace okresní úřad, v Jehož sídle jest známkovna, a to v počtu 5 až 10 členů podle rozsahu plochy osazené chmelem v oblasti. Při tom bude okresní úřad přihlížeti k tomu, aby jednotlivé skupiny pěstitelů podle velikosti plochy osázené chmelem byly přiměřeně zastoupeny.
(4) Ústřední kontrolní komisi náleží prováděti úkoly označené v odstavci 3 v případech uvedených v § 1, odst. 3, a přikáže-li to ministerstvo zemědělství, kontrolovati činnost oblastních kontrolních komisí, členy této komise y počtu 6 až 12 jmenuje ministerstvo zemědělství po slyšení oblastních chmelařských organisací.
(5) Členy komisí označených v předchozích odstavcích mohou býti pouze svéprávní, spolehliví, zachovali a důvěryhodní českoslovenští státní občané. Okresní úřad, v jehož obvodu mají členové oblastních kontrolních komisí a ústřední kontrolní komise svoje bydliště, vezme je do slibu, že budou vykonávati dozor podle nejlepšího vědomí a svědomí. Výkon slibu potvrdí okresní úřad na legitimaci, vydané známkovnou členům těchto komisí. Do slibu vzatí členové komisí mohou vykonávati svoji funkci v obvodech jim určených a vykonávajíce funkce svěřené jim podle tohoto nařízení jsou postaveni na roveň, pokud jde o trestně právní ochranu, veřejným orgánům. Jsou povinni zachovávati nejpřísnější tajemství o skutečnostech, o nichž nabyli vědomosti při výkonu své působnosti.
(6) Členové komisí označených v odstavcích 2 až 4 mají právo vstupovati za účelem provádění kontroly na cizí pozemky osázené chmelem a pěstitelé chmele jsou povinni dovoliti členům komisí vstup na pozemky a dáti jim potřebná vysvětlení o pěstování chmele, členové komisí jsou při tom povinni na požádání předložiti doklad o jmenování (odstavec 2) nebo legitimaci (odstavec 5).
(7) Funkce členů komisí uvedených v odstavcích 2 až 4 jest čestná; lze ji odmítnouti jen z důvodů uvedených v § 8, odst. 2, č. 1 až 8 řádu volení v obcích. Věcné náklady místní kontrolní komise hradí příslušná známkovna. Věcné náklady oblastních kontrolních komisí hradí rovněž příslušná známkovna, která jest mimo to povinna členům těchto komisí hraditi i hotové výlohy vzešlé vykonáváním funkce. Věcné náklady ústřední kontrolní komise hradí známkovny podle rozvrhu stanoveného ministerstvem zemědělství, hotové výlohy členů této komise spojené s vykonáváním funkce hradí ta známkovna, v jejímž obvodě má ten který člen svoje bydliště.
(8) Podrobnější předpisy o ustavení komisí o době funkčního období členů komisí a o způsobu provádění jejich úkolů budou stanoveny jednacím řádem; vydá jej pro jednotlivé komise uvedené v odstavcích 2 až 4 ministerstvo zemědělství po slyšení příslušné zemědělské rady a vyhlásí jej v úředním listě republiky československé.