CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 126/1969 Sb. Vyhláška ministerstva zdravotnictví Slovenské socialistické republiky, kterou se mění a doplňuje vyhláška o zdravotnických pracovnících a jiných odborných pracovnících ve zdravotnictví Článek 1

Článek 1

126/1969 Sb. Vyhláška ministerstva zdravotnictví Slovenské socialistické republiky, kterou se mění a doplňuje vyhláška o zdravotnických pracovnících a jiných odborných pracovnících ve zdravotnictví

Článek 1

Vyhláška č. 44/1966 Sb., o zdravotnických pracovnících a jiných odborných pracovnících ve zdravotnictví, ve znění vyhlášky č. 90/1967 Sb., se mění a doplňuje takto:

1. Ustanovení § 4 odst. 3 zní:

"(3) Povolání dentisty mohou vykonávat zdravotničtí pracovníci, kteří získali způsobilost k výkonu tohoto povolání podle dřívějších předpisů. *)

------------------------------------------------------------------

*) Vládní nařízení č. 25/1951 Sb., o dentistech, a ustanovení čl. 1 č. 1 vyhlášky č. 90/1967 Sb., kterou se mění a doplňuje vyhláška č. 44/1966 Sb., o zdravotnických pracovnících a jiných odborných pracovnících ve zdravotnictví.

2. Ustanovení § 6 odst. 2 zní:

"(2) Střední zdravotnický pracovník může být převeden na práci v jiném oboru, než pro který získal způsobilost, jen výjimečně a jen na pracoviště, která určí ministerstvo zdravotnictví. Přechodně lze takové opatření učinit se souhlasem pracovníka na dobu šesti měsíců a bez jeho souhlasu, vyžaduje-li to nezbytná provozní potřeba organizace, nejdéle dohromady na dobu třiceti pracovních dnů v kalendářním roce. *) Na delší dobu možno takové opatření učinit se souhlasem pracovníka a za předpokladu, že se pracovník zaváže rozšířit své znalosti i na tuto odbornou činnost a nejpozději do dvou let ode dne převedení složit na střední zdravotnické škole zkoušky v rozsahu určeném ministerstvem zdravotnictví."

------------------------------------------------------------------

*) § 37 odst. 3 písm. c) zákoníku práce.

3. Ustanovení § 7 zní:

"§ 7

(1) Nižší zdravotničtí pracovníci vykonávají podle pokynů lékaře a pod vedením středních zdravotnických pracovníků odbornou činnost vyžadující zdravotnické vzdělání.

(2) Nižšími zdravotnickými pracovníky jsou: ošetřovatelka, pěstounka, zubní instrumentářka, masér, pitevní laborant-preparátor a dezinfektor.

(3) Pracovní náplň jednotlivých odborů nižších zdravotnických pracovníků určuje ministerstvo zdravotnictví.

(4) Nižší zdravotničtí pracovníci získávají způsobilost k výkonu povolání absolvováním zdravotnické školy nebo dlouhodobého odborného kursu podle osnov schválených ministerstvem zdravotnictví a složením předepsaných zkoušek."

4. Ustanovení § 8, včetně nadpisu, zní:

"§ 8

Pomocní zdravotničtí pracovníci

(1) Pomocní zdravotničtí pracovníci vykonávají pod vedením výše kvalifikovaných odborných pracovníků činnost vyžadující krátkodobé zdravotnické vzdělání.

(2) Pomocnými zdravotnickými pracovníky jsou sanitářky (sanitáři) pro jednotlivé úseky práce.

(3) Pracovní náplň jednotlivých oborů pomocných zdravotnických pracovníků stanoví ministerstvo zdravotnictví.

(4) Pomocní zdravotničtí pracovníci získávají způsobilost k výkonu povolání absolvováním odborného školení a složením závěrečné zkoušky. Toto školení je organizováno ve zdravotnických zařízeních podle učebních plánů a osnov schválených ministerstvem zdravotnictví."

5. Ustanovení § 12 odst. 2 zní:

"(2) Základní rozsah znalostí v jednotlivých specializačních oborech stanoví specializační náplně, které vydává Institut pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů (dále jen "Institut") po schválení ministerstvem zdravotnictví."

6. Ustanovení § 16 odst. 1 zní:

"(1) Specializační průprava pro první specializaci začíná všeobecnou částí, jejímž cílem je upevnit a prohloubit pod vedením zkušeného odborníka teoretické a praktické znalosti získané v průběhu studia. Ministerstvo zdravotnictví může v jednotlivých případech stanovit, že lékaři absolvují všeobecnou část specializační průpravy v prvních třech letech vlastní specializační průpravy. Takové opatření se oznámí Institutu."

7. Z ustanovení § 21 se vypouští odstavec 2.

8. Pátá hlava, včetně nadpisu, zní:

"HLAVA PÁTÁ

Další vzdělávání nižších a pomocných zdravotnických pracovníků

§ 42

(1) Další vzdělávání nižších zdravotnických pracovníků a pomocných zdravotnických pracovníků je založeno především na plynulém zdokonalování jejích vědomostí a dovedností při práci pod vedením středních zdravotnických pracovníků, lékařů nebo farmaceutů.

(2) Podle potřeb zdravotnických služeb se mohou nižší zdravotničtí pracovníci a pomocní zdravotničtí pracovníci účastnit dalšího vzdělávání obdobně jako střední zdravotničtí pracovníci."

9. Zrušuje se ustanovení § 50 odst. 3.

10. Ustanovení § 52 zní:

"§ 52

(1) Nižšími zdravotnickými pracovníky podle této vyhlášky jsou i pomocní střední zdravotničtí pracovníci, kteří získali způsobilost k výkonu povolání podle dřívějších předpisů, a pracovníci, kteří podle těchto předpisů získali způsobilost k výkonu povolání nižšího zdravotnického pracovníka a pracují v oboru ke dni začátku účinnosti této vyhlášky déle než tři roky.

(2) Pracovníci, kteří získali způsobilost k výkonu povolání nižšího zdravotnického pracovníka podle dřívějších předpisů a nepracují v oboru ke dni začátku účinnosti této vyhlášky déle než tři roky, si mohou doplnit takto získanou způsobilost doškolením podle osnov schválených ministerstvem zdravotnictví."

11. Za ustanovení § 52 se vkládá ustanovení § 52a, které zní:

"§ 52a

Ministerstvo zdravotnictví může v odůvodněných případech zhodnotit vzdělání zdravotnických pracovníků získané podle dřívějších předpisů a přiznat jim na jeho základě způsobilost k výkonu povolání nebo specializaci podle této vyhlášky, popřípadě stanovit jiný termín a způsob kvalifikační atestace nebo závěrečné zkoušky; přitom přiznání způsobilosti, popřípadě specializace může být vázáno na úspěšné vykonání zkoušky."