CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 125/1947 Sb. Vyhláška ministra techniky o úplném znění zákona o stavební obnově § 14 - Odchylky od předpisů stavebních a živnostenských

§ 14 - Odchylky od předpisů stavebních a živnostenských

125/1947 Sb. Vyhláška ministra techniky o úplném znění zákona o stavební obnově

§ 14

Odchylky od předpisů stavebních a živnostenských

(1) Dosavadní předpisy o rozdělení nebo přeměně pozemků ve staveniště, o stanovení, sdělení a vytýčení stavební čáry a výškové úrovně, stavebním povolení a příslušném řízení platí pro obnovu se změnami, jež vyplývají z ustanovení §§ 8, 9 a 13, a s těmito dalšími odchylkami:

1. Je-li řízení o rozdělení nebo přeměně pozemků na staveniště nebo o sdělení stavební čáry nebo o stavebním povolení již zcela připraveno (zvláště jsou-li předloženy příslušné plány a nemají-li sousedé a zástupci obce námitek proti projednání, zejména je-li prokázán jejich souhlas se žádostí), může zemská (okresní) komise při svém místním šetření provésti také komisionální jednání podle stavebních předpisů a rozhodnouti o žádosti na místě stavebního úřadu samostatným výměrem, proti němuž se mohou strany odvolati k zemskému národnímu výboru, na Slovensku k pověřenectvu techniky. Povolení podle stavebních předpisů lze vydati až zároveň s výměrem o obnově.

1a. Nepřípustné jsou námitky, které odporují jednotlivým ustanovením výměru o obnově a mohly býti, ale nebyly uplatněny při místním ohledání [§ 7, odst. 3, písm. c)].

2. Dospěje-li stavební úřad k přesvědčení, že výměr o obnově by vzhledem k výsledku řízení podle stavebních předpisů měl býti změněn, předloží věc se svým návrhem zemskému národnímu výboru, který rozhodne, na jeho místě v celém rozsahu. Pokud se jeho rozhodnutím mění výměr o obnově, platí ustanovení § 7, odst. 6 a 7 přiměřeně.

3. Odvolání nutno podati u stavebního úřadu nejdéle v 8 dnech po doručení rozhodnutí; rozhoduje o něm vždy zemský národní výbor, na Slovensku pověřenectvo techniky.

4. Do 3 dnů po doručení stavebního povolení je stavební úřad povinen vytýčiti stavební čáru a určiti úroveň nebo sděliti zmocněnci (stavebníku) k tomu potřebné údaje. Jinak může tak učiniti zmocněnec (stavebník), přibrav oprávněného znalce.

5. Za řádné konstruktivní provedení, bezpečnou uživatelnost a zdravotní nezávadnost ručí před úřady osoba provádějící stavbu, odpovědná podle platných stavebních předpisů.

6. V podkrovních bytech se dovoluje zatížení podlahy jen 200 kg na 1 m2 a užití vazných trámů jako stropnic, při čemž musí býti účelně a vhodně bráněno šíření požáru.

7. Každý dům budiž stavebním celkem pro sebe s vlastními hraničními zdmi. Při současné stavbě sousedních domů, pokud nemají více než jedno patro s podkrovím, nebo jde-li o budovy s nosnou kostrou, může stavební úřad dovoliti hraniční zdi 15 cm silné.

8. Není-li výměrem (§ 8) jinak stanoveno, je volba stavebních hmot ponechána volnému uvážení osoby, která podává žádost o povolení stavby (zmocněnec nebo stavebník); nesmí to však býti na újmu trvanlivosti, uživatelnosti a vzhledu budovy ani jejího okolí. Stavby buďtež projektovány tak, aby bylo dosaženo největší účelnosti a hospodárnosti v použití stavebních hmot. U zvláštních konstrukcí budiž prokázána jejich statická bezpečnost a dokonalá tepelná i zvuková isolace; jsou-li tyto podmínky splněny, mohou se také tloušťky zdí odchylovati od platných předpisů stavebních řádů. Stavební úřad může žádati průkaz o vhodnosti zamýšlených stavebních hmot.

9. Jako hlavního staviva lze použíti dřeva, nejde-li o souvislé stavby, s výjimkou míst, kde stavební předpisy to připouštějí. Dřevěné stavby zřizované v místech, ve kterých stavební předpisy takových staveb nedovolují, musí býti zabezpečeny stavebně nebo osvědčenou impregnací dřeva a pod. proti snadnému vzplanutí. Krytí slamou při souvislých stavbách není dovoleno; jinak budiž této krytiny užíváno jen výjimečně.

10. Obytné domy mohou býti povoleny o pěti patrech, neustanovují-li jinak platné zastavovací předpisy. Za týchž podmínek může býti nad nejvyšším přípustným patrem zřízeno další patro s ústupem k výšce v poměru nejméně dvě ke třem, a to tak, aby ideální plocha střechy nebyla porušena nebo převýšena. Ve výjimečných případech může býti se souhlasem ministerstva techniky (veřejná správa technická) - na Slovensku pověřenectva techniky - povoleno i více pater než pět. Nad pátým nebo vyšším patrem možno zříditi ustupující patro jen tehdy, bude-li postaráno o snadné dosažení vyšších pater nejen náležitým schodištěm, ale i osobním a nákladním výtahem. Tam, kde to disposice připouští, budiž i při jiných budovách o více než 3 patrech pamatováno na zřízení osobního i nákladního výtahu. Jiná omezení výšky obytných domů podle stavebních předpisů zůstávají v platnosti.

11. Světlou výšku lze snížiti v obytných domech pro místnosti obytné a pracovní v patrech až na 2 m 60 cm, v podkroví až na 2 m 40 cm.

12. Při nástavbách smějí býti schody v nejvyšších dvou patrech široké 1 m 10 cm. V rodinných domcích není třeba zřizovati schodiště ani chodby ohnivzdorné a uzavřené; šířky schodišť a rozměry stupňů mohou se odchylovati od platných stavebních předpisů. O přípustnosti odchylky rozhodne stavební úřad, přihlížeje k zájmům bezpečnosti.

13. Klosety možno zřizovati v koupelnách, které jsou přístupné jen z předsíně a větratelné přímo (nikoli do světlíku). V místech, kde není veřejné kanalisace nebo kde není provedena až ke staveništi, je dovoleno užíti dočasně soustavy žumpové.

14. Stavebníkovi lze k jeho žádosti povoliti odklad vydláždění dvoru.

15. Od zřizování podzemních bytů budiž zásadně upuštěno.

(2) Pokyny o způsobu provádění staveb (§ 13, odst. 3) se mohou, pokud jde o stavbu obytných budov, odchýlit od předpisů dosavadních stavebních řádů a statutů a od ustanovení předchozího odstavce, musí však dbáti náležité bezpečnosti nosných konstrukcí, tepelné a zvukové nepropustnosti, jakož i odolnosti proti ohni užitých staviv a zejména základních podmínek zdravého bydlení. Byty musí býti budovány dokonale suché, vzdušné, náležitě prosvětlené a musí býti vybaveny přiměřeným, technickému pokroku odpovídajícím náležitě větratelným příslušenstvím. Zemský národní výbor - na Slovensku pověřenectvo techniky - může povoliti další odchylky od platných stavebních předpisů, které vyplývají ze stavu zachovávané části stavby, nebrání-li tomu závažné veřejné důvody.

(3) Jde-li o obnovu provozovny, k níž je třeba také schválení podle živnostenského řádu, provede národní výbor, příslušný podle živnostenských předpisů, také řízení stavební a vydá rozhodnutí; na Slovensku stavební řízení provádí a stavební povolení vydává vždy státní stavební úřad. Při řízení ediktálním se zkracuje lhůta ke stanovení místního ohledání na 8 až 14 dní.