CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 124/1928 Sb. Vládní nařízení o úpravě platů duchovenstva. § 166.

§ 166.

124/1928 Sb. Vládní nařízení o úpravě platů duchovenstva.

§ 166.

Pokud jde o jednotlivé položky příjmů a jich dotvrzení doklady, buďtež zachovávána tato pravidla:

a) Skutečný výnos pozemků, které jsou buď vlastnictvím duchovního místa nebo toliko k užívání byly propůjčeny, buď doložen katastrálními archy o držbě; jde-li o pozemky pronajaté, buďtež kromě toho předloženy opis pronájemní smlouvy ověřený soudem nebo veřejným notářem a potvrzení o výtěžku nájemním vydané vyměřovacím úřadem.

Není-li ještě dokončeno komasační řízení a není-li proto znám díl patřící farnímu úřadu (veřejné duchovní správě), vykáže se skutečný užitek, který farnímu úřadu plyne z pozemků v komasaci podle průměru posledních tří let lustru předcházejících. Potvrzení o tom vydá obecní úřad.

b) Skutečný výnos domů buď doložen katastrálními archy o držbě. Výtěžek nájemní z pronajatých budov anebo z pronajatých částí budov buď prokázán potvrzením vydaným od vyměřovacího úřadu. Při pronajatých budovách aneb při pronajatých částech budov může se na udržovací výlohy sraziti z hrubého výnosu domu v místech, která podléhají všeobecné dani z nájemného, 25 %, v jiných místech 30 %, ale pouze za dobu před účinností zákona č. 76/1927 Sb. z. a n. Všechno toto dosvědčí se potvrzením obecního úřadu.

c) Výnos z požitečných práv (z práva rybářského, z práva na odběr dřeva, z práva pastevního, z práva na spásání žaludů v lesích, z přívozného, z mlýnského měřičného atd.) a z závodů živnostenských (jako na př. z držby mlýna) buď přiznán čistým výnosem podle průměru posledních tří let lustru předcházejících a dotvrzen listinami (smlouvami nájemními v originálu neb ověřeném opisu nebo potvrzeními odhadními, vysvědčeními obecního úřadu atd.), které jsou způsobilé doložiti číslice čistého výnosu uvedené přiznávajícím duchovním. Je-li tento čistý výnos patrný z hlavních knih a zápisů vyměřovacího úřadu, tedy základem jest číslice výnosu, právě tam posledně vykázaná, a ku přiznávce buď přiloženo potvrzení o tom, vydané vyměřovacím úřadem.

d) Při dávkách poskytovaných každoročně přímo věřícími nebo náboženskou obcí jakož i patronem v penězích, přírodninách, ruční nebo tažné práci, buďtež vykázány zvláště dávky odváděné za mateřskou obec a zvláště dávky odváděné za filiální obec.

Povinné služby buďtež vykázány poplatkovou listinou nebo výpisem příslušné položky z jiné zakládací listiny.

Zakládají-li se dávky na zvyklosti, jest duchovní povinen prokázati je potvrzeními, která vydají osoby těmito dávkami povinné. Odepřely-li tyto osoby dosvědčiti dávky, potvrdí tyto dávky obecní úřad vyslechši prve osoby těmito dávkami povinné.

Peněžitá hodnota těchto dávek se srážkou jedné šestiny na útraty dobývací vyšetří se podle § 150.

e) Úroky z mešních nadací, z nadací zřízených na úkony bohoslužebné a z jiných nadací prokáží se potvrzením příslušného církevního úřadu, kde takového úřadu není, potvrzením představenstva náboženské obce (§ 6).

Tento příjem nesmí býti započten, zakazuje-li to nadační listina. Tento zákaz musí býti prokázán opisem zakládací listiny, ověřeným příslušným církevním úřadem, kde takového úřadu není, představenstvem náboženské obce.

f) Záleží-li v naturálních dávkách důchod, který duchovní dostává z pokladny politické obce, z diecésního nebo z jiného veřejného fondu jako doplněk kongruy, stálou podporu, paušál na koně nebo z jiného důvodu, vypočte se jeho peněžitá hodnota podle průměru posledních tří let lustru předcházejících. Tento tříletý průměr potvrzuje obecní úřad.

Dostává-li duchovní takovýto důchod od více obcí, mají se uvésti jména všech těchto obcí s příslušnými částkami.

Důchod, který se duchovnímu vyplácí v penězích, prokáže se potvrzením vyplácející pokladny.

g) Příjem z přebytku místního jmění kostelního, pokud jest použitelný pro účely dotační, prokáže se potvrzením příslušného církevního úřadu, kde takového úřadu není, potvrzením představenstva náboženské obce a to podle průměru posledních tří let lustru předcházejících.