CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 123/2022 Sb. Vyhláška o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a bezpečnosti provozu vyhrazených elektrických zařízení při hornické činnosti, činnosti prováděné hornickým způsobem a při nakládání s výbušninami § 16 - Společné požadavky pro práci na vyhrazených elektrických zařízeních a pro jejich obsluhu

§ 16 - Společné požadavky pro práci na vyhrazených elektrických zařízeních a pro jejich obsluhu

123/2022 Sb. Vyhláška o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a bezpečnosti provozu vyhrazených elektrických zařízení při hornické činnosti, činnosti prováděné hornickým způsobem a při nakládání s výbušninami

§ 16

Společné požadavky pro práci na vyhrazených elektrických zařízeních a pro jejich obsluhu

(1) Práce na vyhrazeném elektrickém zařízení a jeho obsluhu smí provádět jen osoba

a) odborně způsobilá, proškolená a zacvičená s platným dokladem podle § 6 odst. 3, § 7 odst. 5 nebo osvědčením podle § 10 odst. 4, jsou-li tyto dokumenty pro danou činnost vyžadovány, přičemž se při přidělování práce zohlední rozsah uvedený v dokladu nebo osvědčení, popřípadě druh práce, pro kterou je zaměstnanec proškolený a zacvičený, a

b) zdravotně způsobilá pro obsluhu a práci na vyhrazených elektrických zařízeních; zdravotní způsobilost doloží příslušným lékařským posudkem. Za zdravotně způsobilého nelze uznat toho, kdo trpí nemocemi vylučujícími zdravotní způsobilost k obsluze a opravám vysokonapěťových elektrických zařízení a k práci na elektrických zařízeních podle jiného právního předpisu 29).

(2) Ve skupině dvou a více osob provádějících práci na vyhrazeném elektrickém zařízení třídy A musí být zaměstnavatelem určen předák, který je povinen

a) zajistit bezpečnost osob své skupiny, bezpečný stav pracoviště, dodržování provozní dokumentace a plnění příkazů organizace,

b) přidělovat práci odpovídající schopnostem osoby a její odborné způsobilosti, je-li vyžadována.

(3) Pokud práci vykonává více pracovních skupin, musí být pro každou z nich určen zaměstnavatelem předák. Koordinaci činností pracovních skupin zajišťuje jedna zaměstnavatelem určená koordinující osoba.

(4) Při práci podle příkazu B podle § 22 se za předáka považuje vedoucí práce nebo osoba provádějící dozor, je-li určena.

(5) Při práci na vyhrazeném elektrickém zařízení pod dohledem se osoba provádějící dohled před zahájením práce ujistí, že byla provedena nezbytná bezpečnostní opatření a v průběhu prací ověřuje podle potřeby stav pracoviště a dodržování předpisů k zajištění bezpečnosti práce a provozu. Osoba pracující pod dohledem postupuje tak, aby byla zajištěna bezpečnost práce a provozu a v případě, že dostane pokyn odporující takovému postupu, nevykoná jej.

(6) Při práci na vyhrazeném elektrickém zařízení pod dozorem osoba provádějící dozor nepřetržitě sleduje stav pracoviště a dodržování předpisů k zajištění bezpečnosti práce a provozu, pracovních postupů a používání předepsaných osobních ochranných pracovních prostředků a pomůcek od okamžiku, kdy je povolen vstup na pracoviště. Každý, kdo provádí práci na vyhrazeném elektrickém zařízení pod dozorem, je povinen dbát pokynů osoby provádějící dozor.

(7) Pracovní postup pro práci na vyhrazeném elektrickém zařízení schvaluje odpovědná odborná osoba nebo schvalující osoba. S pracovním postupem musí být každý, koho se to týká, předem a opakovaně ve lhůtách ne delších než 3 roky prokazatelně seznámen.

(8) Organizace vybaví zaměstnance potřebnými měřicími přístroji. Zaměstnanec musí být s používáním těchto měřicích přístrojů a osobních ochranných pracovních prostředků a pomůcek předem a opakovaně ve lhůtách ne delších než 3 roky seznamován; seznámení musí být doloženo.

------------------------------------------------------------------

29) Vyhláška č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče), ve znění vyhlášky č. 436/2017 Sb.