§ 12
Základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a provozu vyhrazených elektrických zařízení
(1) Práce na vyhrazeném elektrickém zařízení a jeho obsluha je řízena vedoucím elektrotechnikem, popřípadě, je-li tak stanoveno jiným právním předpisem 21) anebo určí-li tak organizace, vedoucími elektrotechniky, kteří dále pověří osobu nebo osoby odborně způsobilé alespoň podle § 7, k jejichž povinnostem patří zajištění bezpečnosti práce a provozu konkrétního vyhrazeného elektrického zařízení a tuto jejich povinnost vymezí podle místa výkonu jejich pracovních funkcí.
(2) Vyhrazené elektrické zařízení lze montovat, provozovat, udržovat a opravovat a provádět na něm revize, zkoušky a kontroly, jen pokud je zajištěno, že technickým provedením, instalací a umístěním způsobem odpovídajícím projektové, popřípadě výkresové, průvodní a provozní dokumentaci 22) jsou osoby chráněny před nebezpečím zranění a majetek před poškozením elektrickým proudem nebo napětím, popřípadě jevy vyvolanými účinky elektřiny, a před nebezpečím neelektrického charakteru, které může elektrické zařízení způsobit.
(3) Před uvedením vyhrazeného elektrického zařízení třídy A do provozu se vypracuje pro dané pracoviště protokol o určení vnějších vlivů podle přílohy č. 5 k této vyhlášce posouzený odpovědnou odbornou osobou a schválený schvalující osobou, pokud určení vnějších vlivů není součástí provozní dokumentace.
(4) Vyhrazené elektrické zařízení třídy A podléhá provedení výchozí revize a pravidelných, popřípadě mimořádných revizí, kterými se prohlídkou podle části A přílohy č. 6 k této vyhlášce a zkouškou zahrnující zkoušení a měření podle části B přílohy č. 6 k této vyhlášce ověřuje jeho bezpečný stav a současně i bezpečnost návazného technického zařízení, bez ohledu na jeho druh. Jestliže některý z bodů prohlídky nebo zkoušky podle věty první není u revidovaného vyhrazeného elektrického zařízení technicky proveditelný nebo není z hlediska ověření jeho bezpečnosti důvodný, provedení takové prohlídky nebo zkoušky se nevyžaduje; o neproveditelnosti nebo nedůvodnosti prohlídky a zkoušky rozhodne revizní technik.
(5) Po provedené revizi vyhrazeného elektrického zařízení třídy A vypracuje revizní technik zprávu o revizi podle části C přílohy č. 7 k této vyhlášce na základě nezbytných podkladů podle části A přílohy č. 7 k této vyhlášce. Zpráva o revizi dokládá posouzení stavu vyhrazeného elektrického zařízení v době vykonání revize a splnění požadavků kladených na ně z hlediska bezpečnosti práce a provozu v souladu s právními a ostatními předpisy 11) platnými v době jeho uvedení do provozu, rekonstrukce nebo modernizace, pokud tyto právní předpisy nestanoví jinak.
(6) Vyhrazené elektrické zařízení třídy B podléhá provádění pravidelných kontrol ve lhůtách podle části B přílohy č. 8 k této vyhlášce, popřípadě mimořádných kontrol, a to elektrotechnikem nebo alespoň osobou poučenou pod dohledem elektrotechnika.
(7) Vyhrazené elektrické zařízení, u kterého se zjistí stav bezprostředně ohrožující bezpečnost práce nebo provozu, je nutné neprodleně odpojit od napájecího zdroje a zajistit proti nežádoucímu připojení; není-li to možné, je nutné zabránit jeho použití. Za ohrožující bezpečnost práce a provozu se považuje také vyhrazené elektrické zařízení
a) třídy A,
1. provozované na pracovišti, k němuž nebyl vypracován protokol o určení vnějších vlivů podle přílohy č. 5 k této vyhlášce,
2. k němuž provozovatel nedoloží platnou zprávu o revizi s výsledkem, že předmětné zařízení je schopno bezpečného provozu,
3. které je provozováno v rozporu s řádem prohlídek, údržby a revizí podle § 14 odst. 3, nebo
4. k němuž nebyl řád prohlídek, údržby a revizí vydán,
b) třídy B,
1. které nebylo před použitím zařazeno do příslušné skupiny, nebo
2. k němuž provozovatel nedoložil platný doklad o kontrole podle části C přílohy č. 9 k této vyhlášce s výsledkem "dobrý stav" nebo "vyhovující stav".
(8) Pomůcky je nutno udržovat v řádném stavu a používat v souladu s instrukcemi a návodem. U pomůcek uvedených v části C přílohy č. 8 k této vyhlášce se provádí pravidelné prohlídky a zkoušky ve lhůtách uvedených v této příloze. Pokud se provedením zkoušky zjistí vyhovující stav, označí se tato pomůcka způsobem odolným proti poškození tak, aby bylo možné ověřit, kdo a kdy zkoušku provedl, jinak se pomůcka vyřadí z používání. Úspěšně provedenou zkouškou lze nahradit prohlídku pomůcky, pokud zkouška probíhá v době, kdy měla být provedena prohlídka.
------------------------------------------------------------------
11) § 349 odst. 1 zákoníku práce.
21) § 241 odst. 1 vyhlášky č. 22/1989 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
22) § 5 odst. 1 vyhlášky č. 22/1989 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
§ 5 odst. 1 vyhlášky č. 26/1989 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
§ 5 odst. 1 vyhlášky č. 51/1989 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
§ 16 odst. 1 vyhlášky č. 55/1996 Sb., o požadavcích k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu při činnosti prováděné hornickým způsobem v podzemí, ve znění pozdějších předpisů.
§ 22 odst. 1 vyhlášky č. 239/1998 Sb., o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a bezpečnosti provozu při těžbě a úpravě ropy a zemního plynu a při vrtných a geofyzikálních pracích a o změně některých předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu při hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem, ve znění pozdějších předpisů.
§ 4 odst. 1 vyhlášky č. 35/1998 Sb., o požadavcích k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu důlní dráhy hnědouhelného lomu, ve znění vyhlášky č. 485/2006 Sb.