§ 5
(1) Vyučování začíná v 8.00 hodin; podle místních podmínek může ředitel školy stanovit začátek vyučování odlišně, a to v rozmezí od 7.30 hodin do 8.30 hodin; ve třídách s rozšířeným vyučováním tělesné a sportovní výchovy může ředitel školy stanovit počátek vyučování na 7.00 hodin. Jestliže se z prostorových důvodů nemůže uskutečnit vyučování všech žáků v dopoledních hodinách, organizuje se ve dvou směnách; směnné vyučování se organizuje pouze ve výjimečných případech. Veškeré vyučování a výchovná činnost musí být ukončena do 18.00 hodin.
(2) Středeční odpoledne a při směnném vyučování středeční dopoledne je určeno především činnosti Pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže, mimoškolní zájmové činnosti a odpočinku žáků. Na tuto část dne není zařazováno vyučování a učitelé nezadávají žákům písemnou domácí přípravu.
(3) Vyučovací hodina trvá 45 minut. Prodlužování vyučovacích hodin není dovoleno. Zpravidla po druhé vyučovací hodině je hlavní přestávka v délce 15 až 30 minut. Její délku stanoví ředitel školy. Žáci o hlavní přestávce opouštějí učebnu; jsou-li pro to podmínky, pobývají žáci o hlavní přestávce mimo školní budovu v určených prostorách. Mezi ostatními vyučovacími hodinami jsou desetiminutové přestávky. Přestávka mezi dopoledním a odpoledním vyučováním trvá nejméně 60 minut. Při dvousměnném provozu je možné krátit každou vyučovací hodinu při odpolední směně na 40 minut. Na školách s internátem se délka vyučovacích hodin nezkracuje.
(4) V 1. ročníku se vyučuje v jednom sledu nejvíce v rozsahu čtyř vyučovacích hodin, ve 2. až 4. ročníku pět vyučovacích hodin, v 5. až 8. ročníku šest vyučovacích hodin. Žáci 5. a 6. ročníku mohou mít v jednom dni včetně nepovinných předmětů nejvýše sedm vyučovacích hodin, žáci 7. a 8. ročníku osm vyučovacích hodin.
(5) Škola organizuje školní výlety. Jejich program schvaluje ředitel školy, který je zařadí do pracovního plánu školy. Pro žáky, kteří se nezúčastní výletu, se zajistí náhradní vyučování. Žáci 1. až 4. ročníku mohou konat jeden jednodenní výlet ve školním roce, žáci 5. až 8. ročníku dva jednodenní výlety nebo jeden dvoudenní výlet. Pro žáky 5. až 8. ročníku je možno školní výlet prodloužit o dva dny pracovního klidu.
(6) Branná výchova jako organická součást výchovy a vzdělávání žáků je uskutečňována všemi prostředky výchovně vzdělávací práce včetně zájmových činností. 6)
(7) Součástí vyučování branné výchovy a tělesné výchovy je základní plavecký výcvik a v 7. ročníku základní lyžařský výcvik. Školy, které nemají vhodné terénní a klimatické podmínky pro lyžařský výcvik v místě nebo v nejbližším okolí, konají výcvik formou lyžařských výchovně výcvikových zájezdů do hor.
(8) Součástí výchovy a vzdělávání žáků je výchova k dopravní kázni. Je zajišťována ve spolupráci s Pionýrskou organizací Socialistického svazu mládeže, orgány Veřejné bezpečnosti, Svazu pro spolupráci s armádou, Československým červeným křížem, Sdružením rodičů a přátel školy apod.
------------------------------------------------------------------
6) Zákon č. 73/1973 Sb., o branné výchově.
Směrnice MŠ ČSR ze dne 19. listopadu 1984 čj. 30 402/84-25 o branných cvičeních a branných kursech v základních a středních školách.