§ 1
Základní ustanovení
(1) K podpoře intenzivnějšího využití bytového fondu lze občanům starším 50 let, kteří mají v osobním užívání 1) byty I. nebo II. kategorie v objektech spravovaných státními socialistickými organizacemi v místech s nedostatkem bytů, poskytnout jednorázový příspěvek na opatření náhradního bydlení (dále jen "příspěvek"), jestliže dobrovolně uvolní tyto byty a přestěhují se do svého rodinného domku (rekreační chalupy) v místě, kde není nedostatek bytů, popřípadě se v takovém místě nastěhují ke svým příbuzným nebo známým, popřípadě do bytu, který podle potvrzení národního výboru není určen k uspokojení bytové potřeby uchazečů o byt zapsaných v místním pořadníku 2) ani uchazečů o byt, jejichž bytová potřeba má být řešena přidělením náhradního bytu, a nepodléhá přidělení ani podle zvláštních ustanovení zákona o hospodaření s byty. 3)
(2) Bez ohledu na věk lze poskytovat příspěvek obdobně podle odstavce 1 u bytů uvolněných od 1. července 1982
a) pracovníkům zaměstnaným v hornictví pod zemí v hlubinných dolech, kteří se stali vzhledem k svému zdravotnímu stavu trvale nezpůsobilými k dosavadní práci v důsledku výkonu této práce, 7)
b) vdovám po uživatelích 8) podnikových bytů,
c) občanům plně invalidním.
(3) Za místa s nedostatkem bytů se pro účely této vyhlášky považují Praha, Bratislava, města, která jsou sídlem krajských národních výborů, a místa, která s přihlédnutím k bytovým potřebám státních socialistických organizací stanoví krajské národní výbory.
-----------------------------------------------------------------
1) § 152 až 155 občanského zákoníku č. 40/1964 Sb.
2) Jde např. o byty menší, popř. byty nižších kategorií, o které uchazeči zapsaní v místním pořadníku nejeví zájem.
3) § 24 až 26 zákona č. 41/1964 Sb., o hospodaření s byty.
7) § 1 odst. 1 vyhlášky federálního ministerstva práce a sociálních věcí č. 129/1979 Sb., o pracovním uplatnění a hmotném zabezpečení pracovníků trvale nezpůsobilých k dosavadní práci v podzemí hlubinných dolů.