§ 4
Podmínky využívání národního parku
(1) Funkční využívání, organizace a výstavba území řídí se schválenou územně plánovací dokumentací a územními rozhodnutími vydávanými podle zákona o územním plánování a stavebním řádu, podle dalších obecně závazných právních předpisů, upravujících tuto činnost a v souladu s posláním národního parku, přičemž
a) vytváření nových trvalých sídlišť obytného charakteru je na území národního parku vyloučeno;
b) u ostatní výstavby je nutno pečovat o zachování nenarušených a neurbanizovaných přírodních prostorů na základě schválené územně plánovací dokumentace;
c) výstavba chat pro individuální rekreaci, staveb pro dočasné ubytování včetně podnikových zotavoven, chatových táborů, prostorů vyhrazených pro stanování, autocampingů, parkovišť a jiných funkčních zařízení 1) je povolena jen v prostorech vymezených orgány územního plánování příslušného krajského národního výboru se souhlasem orgánů státní ochrany přírody. 2)
(2) Pro ostatní činnosti na území národního parku platí tyto podmínky:
a) dobývací prostory a zařízení pro těžbu nerostů na území národního parku je nutno zásadně opticky izolovat od průběžných komunikací, věnovat zvýšenou péči opatřením proti znečištění okolí jejich provozem a provedení všech rekultivačních opatření po ukončení dobývání; 3)
b) u všech záměrů a zásahů je nutno respektovat vodohospodářský význam území národního parku, zabezpečovat biologickou a technickou údržbu pramenných oblastí, asanaci erozivních a lavinových území, pečovat o čistotu vodních toků a ostatních povrchových vod a vytvářet všestranné podmínky pro zlepšení vodohospodářských poměrů. Při projektování a výstavbě vodohospodářských děl 4) je nutno pečovat o jejich organické začlenění do přírodního prostředí; při výstavbě objektů pro odběr k jinému používání povrchových a podzemních vod zajistit, aby nevznikaly závady hygienické a estetické povahy. Úpravu vodních toků a břehů ostatních povrchových vod je nutno provádět zejména biologickými způsoby a důsledně chránit břehové porosty. Zvláštní péče musí být věnována minerálním pramenům;
c) v lesích se hospodaří podle schválených lesních hospodářských plánů, v nichž hospodářská opatření pro lesy v jednotlivých zájmových prostorech národního parku se stanoví po projednání s orgány státní ochrany přírody, v zájmových prostorech ochranného pásma národního parku jen tehdy, jedná-li se o změnu lesního hospodářského plánu; 5)
d) myslivost a rybářství se vykonává podle schválených plánů chovu a lovu zvěře a ryb se zřetelem k ochraně a obnově těchto zdrojů a podle příslušných ustanovení zákona o myslivosti, zákona o rybářství 6) a prováděcích předpisů vydaných na jejich základě; provádějí je podniky státních lesů, myslivecká sdružení a rybářské organizace v souladu s posláním národního parku:
e) rozvoj zemědělské výroby včetně výstavby potřebných objektů na území národního parku se uskutečňuje podle schválených plánů rozvoje zemědělské výroby, pětiletých a ročních plánů a v souladu s posláním národního parku. Zvláštní pozornost je nutno věnovat otázce racionálního využívání horských luk a pastvin a ochraně zemědělského půdního fondu též s ohledem na zvláště chráněné zemědělské půdy; 7)
f) stromy a keřovitá vegetace, které na území národního parku rostou mimo les a intravilány obcí, jsou předmětem zájmu státní ochrany přírody. Zásahy do těchto přírodních složek lze uskutečnit jen se souhlasem příslušného orgánu státní ochrany přírody;
g) výzkum a průzkum přírody a přírodních poměrů na území národního parku lze provádět jen s vědomím Slovenského ústavu památkové peče a ochrany přírody, který vede jejich evidenci; přitom je nutno dbát na to, aby nedocházelo k časovým a místním střetům zájmů a aby nebyly poškozovány chráněné přírodní hodnoty;
h) zavádění nepůvodních druhů rostlin a živočichů do volné přírody se umožňuje v dohodě s orgány státní ochrany přírody zásadně jen při provádění výzkumů v rámci experimentální činnosti; toto se netýká zemědělského půdního fondu obhospodařovaného podle schválených plánů rozvoje zemědělské výroby.
(3) Kromě podmínek ochrany a využívání národního parku uvedených v odstavcích 1 a 2 platí pro jednotlivé zájmové prostory národního parku též zvláštní podmínky ochrany uvedené v příloze č. 2, která je součástí této vyhlášky.
------------------------------------------------------------------
1) Vyhláška č. 83/1976 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu.
2) § 126 zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon).
3) § 36 zákona č. 41/1957 Sb., o využití nerostného bohatství (horní zákon),
zákon č. 53/1966 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů (úplné znění pod č. 124/1976 Sb.)
§ 4 zákona č. 61/1977 Sb., o lesích.
4) § 38 zákona č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon).
5) § 3 odst. 3 zákona SNR č. 100/1977 Sb., o hospodaření v lesích a státní správě lesního hospodářství.
6) Zákon č. 23/1962 Sb., o myslivosti, zákon č. 102/1963 Sb., o rybářství.
7) § 7a zákona č. 75/1976 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon č. 53/1966 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu.