ODDÍL 7
Opravy plášťů a jejich protektorování
1. Pláště ojeté, proražené nebo jinak poškozené se opravují a protektorují, aby bylo dosaženo úspor nového materiálu a vyšší hospodárnosti provozu. Podnik provádějící opravy a podnik provádějící výkup a distribuci plášťů je povinen zákazníka upozornit na nejhospodárnější způsob opravy a protektorování.
2. Do opravy se přijímají pláště čisté vně i uvnitř, jejichž kordová vrstva i vnějšek mají jen taková poškození a opotřebení, která je možno spolehlivě opravit. Oprava se provede jen tehdy, je-li záruka, že opravený plášť splní účel z hlediska hospodárnosti a bezpečnosti.
3. Podnik provádějící protektorování nesmí provést protektorování plášťů, jejichž kostra je tak poškozena nebo celkový stav takový (separace mezi kordovými vrstvami, prolámání kostry pod patkou s většími průrazy, pláště s vyhřezlým lankem nebo jinak poškozenou patkou a pláště se zřetelnými stopami stárnutí, kde je nebezpečí, že při vulkanizaci započne regenerační proces), že by provedení protektoru nebylo hospodárné nebo použití protektorovaného pláště pro další provoz bezpečné. Podnik provádějící protektorování může upustit od protektorování pláště, není-li běžného rozměru a nelze-li s jeho dalším využitím v provozu počítat.
4. Podle rozsahu protektorování plášťů rozlišují se druhy protektorů prováděné:
a) úzkým pásem - obnovuje se sjetý střed běžné plochy pláště a okraje zůstávají v původním stavu,
b) širokým pásem - obnovuje se běžná plocha při zachování bočních hran,
c) od boku k boku - provádí se obnova tím způsobem, že se oddělí od kostry původní materiál běhounu, který zůstal po objetí běžné plochy až k místu, kde končí vzorek,
d) od patky k patce - při tomto způsobu se od karkasy oddělí a nahradí materiál běhounu a bočnice až k patkám pláště.
5. Podniky provádějící protektorování plášťů jsou povinny tyto roztřídit, zařadit a označit podle těchto klasifikačních skupin:
I - pláště, jejichž kostra je zcela neporušena a které jsou protektorovány poprvé. Takto označených plášťů může být použito jako plášťů nových pro původní provozní zatížení,
II - pláště, jejichž kostra vyžaduje menší opravy (např. drobné defekty v koruně pláště), avšak bez průrazu, které je nutno opravit méně kordovými vložkami. Dále sem patří pláště, jejichž kostra je neporušená, ale jsou protektorovány podruhé.
Pláště II. klasifikační skupiny lze použít na původní provozní zatížení, avšak výhradně na zadní nápravy vozidel,
III - pláště vyžadující větších oprav, avšak pouze s jedním průrazem a pláště podruhé protektorované, jejichž kostra vyžaduje menší opravy.
Pláště III. klasifikační skupiny lze výhradně použít na zadní nápravy vozidel, přičemž nesmí být překročena rychlost 60 km/hod.,
IV - pláště ostatní u nichž je předpoklad, že protektorování bude ještě hospodárné. Zpravidla jsou to pláště s větším poškozením a s více průrazy.
Těchto plášťů nelze běžně použít; jsou určeny výhradně pro těžké provozní poměry na zadní nápravy vozidel, při nichž nesmí být přesahována rychlost 50 km/hod.
Podnik provádějící protektorování musí na protektorovaném plášti mimo klasifikační skupinu oboustranně označit výrobce protektoru, rok a měsíc výroby a pořadové (evidenční číslo). Velikost (výška) čísel musí být minimálně 20 mm.