§ 3
(1) Organizace, která žádá o projednání a rozhodnutí sporu (dále jen "žadatel"), bez zbytečného odkladu odevzdá nebo zašle zvolenému rozhodci žádost o projednání a rozhodnutí sporu (dále jen "žádost"). Žádost musí obsahovat označení organizace, která ji podala, a organizace, proti níž žádost směřuje (dále jen "odpůrce"), označení předmětu sporu, skutečností a důkazů, o které se opírá, jakož i návrh, jak má být rozhodnuto. K žádosti též připojí všechny doklady nutné pro řádné projednání a rozhodnutí sporu. Stejnopis žádosti současně zašle všem dalším zúčastněným organizacím. Nestačí-li žádost k projednání a rozhodnutí sporu, nebo nejsou-li k ní připojeny potřebné doklady, vyzve rozhodce žadatele, aby odstranil vytčené vady ve lhůtě, kterou mu zároveň stanoví a upozorní ho, že její neopodstatněné nedodržení může být považováno za vážné důvody, pro které rozhodce nemůže spor rozhodnout (§ 11 odst. 1 věta první).
(2) Řízení je zahájeno dnem, kdy žádost došla rozhodci.
(3) Podání žádosti k rozhodci má tytéž právní účinky jako podání žádosti u hospodářské arbitráže. 2)
(4) Odpůrce je povinen zaslat rozhodci v předsmluvních sporech nejpozději do 5 dnů a v ostatních sporech do 10 dnů od obdržení stejnopisu žádosti vyjádření k žádosti a současně stejnopis vyjádření žadateli. Ve vyjádření uvede své stanovisko k žádosti, označí skutečnosti a důkazy, na něž se odvolává, připojí potřebné doklady a návrh, jak má být spor rozhodnut.
Neopodstatněné a neomluvené nedodržení uvedených lhůt může být považováno za vážné důvody, pro které rozhodce nemůže spor rozhodnout (§ 11 odst. 1 věta první).
------------------------------------------------------------------
2) § 32 odst. 3 zákona.