§ 4.
Nezaplatí-li kdo přímých daní státních i s přirážkami státními, přirážkami svazků samosprávných a příspěvky do šesti neděl po dni splatnosti (§§ 1 a 3), bude od něho dlužná částka ihned vymáhána řízením donucovacím; přesahuje-li dlužníkova úhrnná roční náležitost všech zmíněných dávek v berní obci dohromady 500 Kč, jest kromě toho povinen platiti ode dne splatnosti až včetně do dne zaplacení dlužné částky sedmiprocentní úroky z prodlení.
Není-Ii stanoven určitý den splatnosti, nýbrž jen Hnita, během které daň má býti zaplacena, nastane vymáhání dlužné daně, jakož i povinnost platiti úroky hned po uplynutí dotyčné lhůty.
Následky podle odstavec 1. nastanou také, a to bez ohledu na výši roční náležitosti, jestliže daně, které se podle platných předpisů vybírají srážkou z platů dávkou stižených, nebudou osobami povinnými ku provádění srážek odvedeny státní pokladně ve stanovené lhůtě.
Za den platby se pokládá při platbách hotovými den složení u berního neb poštovního úřadu, při dobropisech v odúčtovacím řízení den zúčtování u poštovního úřadu šekového.
Kalendářní měsíc čítá se za 30 a kalendářní rok za 360 dnů.
Ustanovení § 63, bodu 7., odst. 2., zákona ze dne 8. dubna 1920, č. 309 Sb. z. a n., o dávce z majetku a dávce z přírůstku na majetku, ve znění nařízení vlády ze dne 25. června 1920, č. 424 Sb. z. a n., zůstává co do výše úroků z prodlení nedotčeno.