CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 111/1975 Sb. Vyhláška Slovenského úřadu bezpečnosti práce a Slovenského báňského úřadu o evidenci a registraci pracovních úrazů a o hlášení provozních nehod (havárií) a poruch technických zařízení § 6 - Zjišťování a vyšetřování příčin pracovních úrazů podléhajících registraci

§ 6 - Zjišťování a vyšetřování příčin pracovních úrazů podléhajících registraci

111/1975 Sb. Vyhláška Slovenského úřadu bezpečnosti práce a Slovenského báňského úřadu o evidenci a registraci pracovních úrazů a o hlášení provozních nehod (havárií) a poruch technických zařízení

§ 6

Zjišťování a vyšetřování příčin pracovních úrazů podléhajících registraci

(1) Organizace jsou povinny ihned po ohlášení pracovního úrazu podléhajícího registraci zjistit odpovědně a spolehlivě příčinu, příčinné souvislosti a všechny další okolnosti vzniku pracovního úrazu a o výsledku zjištění sepsat nejpozději do dvou dnů po ohlášení úrazu záznam o pracovním úrazu (dále jen "záznam o úrazu"). Postižený a ostatní pracovníci, kteří byli svědky pracovního úrazu, jsou povinni při tom účinně spolupracovat.

(2) Ke zjišťování příčin a sepsání záznamu o úrazu podle odstavce 1 přizve organizace mistra nebo jiného bezprostředně nadřízeného pracovníka a příslušného inspektora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci základní organizace Revolučního odborového hnutí, v jednotných zemědělských družstvech přizve pověřeného člena komise bezpečnosti práce, ve výrobních družstvech určeného člena komise pověřené výkonem péče o členy, a jde-li o pracovníky uvedené v § 1 písm. e) až g) též zástupce příslušného útvaru nebo ústavního zařízení.

(3) Organizace jsou povinny stanovit a provést potřebná opatření proti opakování pracovních úrazů, určit lhůty ke splnění těchto opatření a způsob jejich kontroly. O plnění stanovených opatření jsou povinny informovat funkcionáře uvedené v odstavci 2, a jde-li o smrtelné, těžké nebo hromadné pracovní úrazy, též příslušný inspektorát bezpečnosti práce nebo obvodní báňský úřad, podléhá-li pracoviště jejich dozoru.

(4) Pracovníci inspektorátu bezpečnosti práce vyšetřují příčiny smrtelných a hromadných pracovních úrazů, popřípadě se zúčastňují vyšetřování těchto úrazů, které provádějí příslušníci Veřejné bezpečnosti. 7) Vyšetřování se zúčastňují též inspektoři, bezpečnosti a ochrany zdraví při práči vyšších odborových orgánů, 8) jde-li o jednotné zemědělské družstvo, družstevní inspektoři společenské kontroly nad bezpečností a ochranou zdraví při práci v JZD, 9) a jde-li o výrobní družstvo, družstevní inspektoři společenské kontroly nad bezpečností práce. 10) Rozsah a způsob této účasti stanoví zvláštní předpisy. 11)

(5) Příčiny smrtelných, těžkých a hromadných pracovních úrazů, které se staly na pracovištích podléhajících dozoru orgánů uvedených v § 5 odst. 4 písm. b) nebo v souvislosti s technickými zařízeními nebo ve vybraných objektech, které podléhají dozoru orgánů uvedených v § 5 odst. 4 písm. c), vyšetřují tyto orgány podle zvláštních předpisů. Ustanovení odstavců 1 až 3 zůstávají nedotčena.

(6) V případě smrtelného nebo hromadného pracovního úrazu jsou organizace povinny

a) provést opatření, kterými by se zabránilo dalšímu možnému ohrožení života a zdraví pracovníků,

b) zajistit místo pracovního úrazu tak, aby zůstalo zachováno v původním stavu až do příchodu vyšetřujících orgánů.

(7) Změny původního stavu na místech smrtelných nebo hromadných pracovních úrazů jsou přípustné do příchodu vyšetřujících orgánů, jen jde-li o záchranu postižených osob, popřípadě o další záchranné práce nebo vyžaduje-li to bezpečnost provozu. V těchto případech se vyhotoví náčrtek s vyznačením původní situace a provedených změn, popřípadě se místo (původní situace) ofotografuje. Za vyhotovení náčrtku a fotografických snímků odpovídá pracovník, který dal příkaz nebo souhlas k provedení změn.

(3) Organizace jsou povinny umožnit pracovníkům uvedeným v odstavcích 2 až 5 plnění jejich úkolů a poskytovat jim při tom veškerou pomoc.

------------------------------------------------------------------

7) Zákon č. 40/1974 Sb., o Sboru národní bezpečnosti.

8) Směrnice ÚRO č. 124/1973 Sb.

9) Usnesení ústředního výboru Svazu družstevních rolníků SSR č. 1575/1974 ze dne 4. 9. 1974.

10) Usnesení představenstva Slovenského svazu výrobních družstev č. 339 ze dne 29. 10. 1974 (Věst. SSVD č. 21/74).

11) Zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů (úplné znění č. 148/1973 Sb.).