§ 2
(1) Bankovka po 100 Kčs vzoru 1961 je 80 mm široká a 164 mm dlouhá a je vytištěna na žlutavém papíře s průběžným vodotiskem.
(2) Vodotisk papíru vytváří po celé jeho ploše vodorovné řady lipových lístků se stopkami, z nichž každý nese uvnitř pěticípou hvězdu. Hlavní tiskové obrazce na líci i rubu bankovky zaujímají téměř celou plochu papíru s výjimkou vodotiskového okraje, který je na líci vlevo, na rubu vpravo. Celá plocha bankovky je pokryta dvěma podtisky.
(3) Na líci bankovky je hlavní tiskový obrazec tištěn v barvě zelené a ze všech stran ohraničen tmavým rámcem z běločarého pletiva gilošových vlnovek. V obou horních rozích a v pravém dolním rohu tohoto rámce je světlé číslo "100", v levém dolním rohu pak symbolická kresba ozubeného kola a obilného klasu, zdobená snítkami lípy a vavřínu. Symbolický znak kola a klasu se opakuje v pravém dolním rohu nad hodnotovým číslem a je ozdoben květy a listy chmele.
Hlavní tiskový obrazec představuje v rytině hutníka a zemědělskou ženu, zobrazené do půli postav; žena drží pod levou paží snop obilí. V pozadí hlav obou postav je ozdobný kruh z kresby ozubeného kola a obilného klasu.
Prostor v levé dolní polovině obrazce zaujímá pohled na hutní a průmyslové závody.
(4) V prostoru oblohy nad obrazem závodů je vytištěna pestrá růžice, symbolizující atomový věk náznakem modelu atomu s jádrem a drahami elektronů v barvách červené, oranžověhnědé, modré a zelenavé.
Prostor v místech pestré růžice i kolem ní je vyplněn textem bankovky, provedeným velkými písmeny abecedy v barvě tmavozelené, tohoto znění:
"BANKOVKA STÁTNÍ BANKY ČESKOSLOVENSKÉ STO KORUN ČESKOSLOVENSKÝCH"
Pod tímto textem je uprostřed letopočet:
"1961"
Text bankovky pokračuje ještě dole na světlé pásce, jež překrývá vodorovnou část gilošového rámce obrazce, větou:
"PADĚLÁNÍ BANKOVEK SE TRESTÁ PODLE ZÁKONA"
Plocha světlé pásky v pozadí věty je vyplněna drobnými nápisy:
"STÁTNÍ BANKA ČESKOSLOVENSKÁ ",
jež se opakují ve třech řádcích.
(5) Vlevo dole na vodotiskovém okraji líce bankovky je vyznačena hodnota bankovky velkým číslem "100" uprostřed zelené gilošové růžice z vlnovek běločarých i tmavočarých.
Nad růžicí je šestimístné pořadové číslo bankovky v barvě jasně rumělkověčervené a nahoře nad číslem je v téže barvě vytištěna série bankovky, vždy jedním velkým písmenem abecedy a dvoumístným číslem.
(6) Dole pod rámcem hlavního tiskového obrazce na líci bankovky jsou vytištěna drobným písmem jména autorů, a to vlevo jméno autora návrhu a kresby "F. HEŘMAN DEL." (kreslil) a vpravo jména autorů rytiny "J. SCHMIDT - J. MRÁČEK SC." (ryl); uprostřed je firemní označení tiskárny a její sídlo: "STÁTNÍ TISKÁRNA CENIN, PRAHA".
(7) Na rubu bankovky je hlavní tiskový obrazec tištěn rovněž v zelené barvě a zaujímá téměř celou plochu papíru s výjimkou vodotiskového okraje při pravé straně a je po stranách i nahoře ohraničen ornamentálním rámcem s prostorovou kresbou, dole ozdobnou trojitou páskou. Celá plocha bankovky je pokryta dvěma podtisky.
Na tomto rámci jsou v jeho horních rozích a v levém dolním rohu velká čísla "100", v pravém dolním rohu symbol srpu a kladiva s lipovou snítkou v pozadí.
Hlavní tiskový obrazec představuje v rytině pohled na Hradčany v Praze.
(8) Dole na střední pásce hlavního rámce rubu bankovky je drobný světlý text v jedné řádce:
"BANKOVKY JSOU KRYTY ZLATEM A OSTATNÍMIAKTIVY STÁTNÍ BANKY ČESKOSLOVENSKÉ".
(9) Na vodotiskovém okraji rubu bankovky nahoře je státní znak Československé socialistické republiky a dole vyznačena hodnota bankovky velkým číslem "100" uprostřed gilošové růžice z běločarých i tmavočarých vlnovek, vše v barvě zelené.
(10) Dole pod rámcem hlavního tiskového obrazce rubu bankovky je vlevo drobným písmem vytištěno jméno autora návrhu a kresby "F. HEŘMAN DEL." (kreslil) a vpravo jméno autora rytiny "L. JIRKA SC." (ryl).