CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 109/1967 Sb. Usnesení Národního shromáždění, kterým se vydává Vzorový statut městských národních výborů Na úseku plánování

Na úseku plánování

109/1967 Sb. Usnesení Národního shromáždění, kterým se vydává Vzorový statut městských národních výborů

Na úseku plánování

A. Při plánování komplexního rozvoje hospodářství na území města plní městský národní výbor zejména tyto hlavní úkoly:

1. Rozpracovává po projednání s okresním národním výborem, popř. s krajským národním výborem, návrhy plánů komplexního rozvoje hospodářství na území města, které podle platných předpisů předkládá národnímu výboru vyššího stupně.

2. Posuzuje výhledové plány podniků a organizací působících na území města a řízených ústředně, družstevními orgány a národními výbory vyšších stupňů, při jejich sestavování a realizaci zejména v tomto směru:

a) konzultuje s těmito podniky a organizacemi jejich uvažované dlouhodobé koncepce rozvoje a způsoby jejich realizace s cílem optimálního využití přírodních a ekonomických podmínek území města, efektivního rozmístění výrobních sil, sdružování prostředků k výstavbě školských, kulturních, zdravotních, sociálních, vodohospodářských a jiných obecně prospěšných zařízení a z hlediska komplexního rozvoje a vazeb na přímo řízené hospodářství;

b) posuzuje řešení zásadních otázek týkajících se

- investiční výstavby podniků a organizací na území města,

- potřeby pracovních sil, náboru dorostu, zaměstnanosti žen, bytové výstavby, občanské a technické vybavenosti apod. a zaujímá k nim stanovisko.

3. Vypracovává a uplatňuje náměty, rozbory a studie o možnostech využívání přírodních a ekonomických podmínek a vytváření optimálních proporcí rozvoje města.

4. Rozhoduje v rámci vymezené pravomoci o umístění a likvidaci jím řízených provozoven a závodů.

5. Dává závazné stanovisko ústředně řízeným hospodářským organizacím, družstevním a jiným organizacím v případech stanovených zvláštními předpisy; tyto organizace jsou povinny s městským národním výborem spolupracovat a předkládat mu podklady o připravovaných investicích a jiných důležitých opatřeních, které městský národní výbor potřebuje k zabezpečování celkového rozvoje města.

6. Využívá k plnění svých úkolů, zejména na úseku plánování, městské a regionální statistiky zpracovávané ve stanoveném rozsahu příslušným oddělením Státního statistického úřadu.

7. Dbá o soulad komplexního rozvoje města s jeho spádovým územím a za tím účelem spolupracuje s příslušnými národními výbory.

B. Při plánování vlastního hospodářství vychází městský národní výbor z ustanovení zákona o národních výborech a jeho rozvoj zajišťuje soustavou hospodářských plánů, které vyjadřují cíle stanovené pro dané období, cesty a prostředky jejich uskutečnění.

Sestavuje a schvaluje

- dlouhodobý hospodářský plán, který stanoví koncepci rozvoje městského hospodářství řízeného městským národním výborem; vychází přitom z dlouhodobých plánů národního výboru vyššího stupně;

- prováděcí hospodářský plán (krátkodobý program), který zabezpečuje a zpřesňuje úkoly dlouhodobého plánu podle podmínek vytvořených při jeho plnění;

- rozpočet.

Při řízení podniků používá především dlouhodobých ekonomických nástrojů a dbá o uplatnění jejich maximální samostatnosti a podnikavosti.