6. Popis
Opatření tvoří skupina projektů v oblasti čištění odpadních vod souvisejících se třemi dílčími povodími na horním toku řeky Bečvy na jihovýchodě České republiky poblíž hranice se Slovenskem. Tato řeka je součástí řeky Moravy a jako taková zase tvoří součást většího povodí Dunaje. Tato horní povodí se téměř identicky shodují se správním okresem Vsetín.
Okres Vsetín je oblastí s velkým významem pro životní prostředí a z velké části byl určen jako chráněná oblast přirozené akumulace vod. Je součástí přeshraniční chráněné krajinné oblasti Beskydy, která kromě České republiky zasahuje částečně do Polska a Slovenska. Kromě toho oblast přitahuje množství turistů během celého roku (přibližně 800 000 ročně)
Znečištění řeky Bečvy je také závažný problém vzhledem k tomu, že řeka (jak v rámci okresu Vsetín, tak i na dolním toku) slouží jako významný zdroj produkce pitné vody.
Okres Vsetín má asi 150 000 obyvatel v celkem 59 obcích a městech. Topografie tohoto území je taková, že obyvatelstvo je soustředěno ve třech výše uvedených dílčích povodích řeky Bečvy. Pro účely čištění odpadních vod byla tato dílčí povodí kategorizována jako aglomerace podle Směrnice 91/271. Celková populace těchto tří aglomerací představuje 92 % celkové populace povodí Bečvy v rámci okresu Vsetín.
Toto opatření se skládá celkem z 23 dílčích projektů v 15 různých obcích uvnitř třech takto definovaných aglomerací. Všechny dílčí projekty se týkají výstavby nebo dostavby kanalizačních sítí (15), rekonstrukcí (6) stávajících čistíren odpadních vod nebo výstavby nových zařízení (2). Projekt tedy představuje integrovaný přístup k zabezpečení infrastruktury odpadních vod uvnitř těchto aglomerací.
V současnosti není celková kvalita vody v řece Bečvě uspokojivá. Řeka je znečištěna zejména čpavkem a fosforem. Při absenci intenzivní zemědělské činnosti v regionu je to způsobeno hlavně znečištěním z městských odpadních vod. Situace v oblasti sběru a čištění odpadních vod v okrese je poměrně špatná pokud jde o rozsah i výkon. V současné době je v provozu pouze 11 zařízení, z nichž tři největší (Vsetín, Valašské Meziříčí a Zubří) představují 90 % z celkové populace napojené na čistírnu odpadních vod, což zase naopak je pouze 55 % z celkové populace okresu.
Kromě toho kombinované kanalizační systémy trpí vysokým stupněm prosakování do spodních vod, což vystavuje kapacitu zařízení těžkým zkouškám během deštivého počasí. To způsobuje časté rozlévání z přepadů kombinovaných kanalizací vedoucí k dalšímu znečišťování během těchto období.
Podrobnosti jsou následující:
Aglomerace 1: Rožnovská (Dolní) Bečva (65 079 obyvatel)
Budou vybudovány nové kanalizační přípojky a stav stávajícího kanalizačního systému bude vylepšen v obcích a městech Horní Bečva, Rožnov, Zubří, Vigantice, Dolní Bečva, Zašová a Valašské Meziříčí.
ČOV budou rekonstruovány v Zubří (47 000 EO), Valašském Meziříčí (34 967 EO) a Horní Bečvě (2 933 EO)
V současné době je na kanalizační síť a ČOV napojeno 74 % obyvatelstva.
Aglomerace 2: údolí Vsetínské (Horní) Bečvy (51 584 obyvatel)
Budou vybudovány nové kanalizační přípojky a stav stávajícího kanalizačního systému bude vylepšen v obcích a městech Velké Karlovice, Karolínka, Halenkov, Nový Hrozenkov, Hovězí a Vsetín.
ČOV budou rekonstruovány ve Velkých Karlovicích (1 950 EO), Karolínce (3 100 EO) a Halenkově (3 700 EO). Nové zařízení se vybuduje v Hovězí (4 200 EO).
Hlavní fungující zařízení v této aglomeraci je ve Vsetíně (36 670 EO). V současnosti se pracuje na jeho vylepšení a práce jsou financovány z národních zdrojů.
Současná míra napojení v této aglomeraci je 64 %.
Aglomerace 3: údolí Senice (10 949 obyvatel)
Kanalizace bude rekonstruována v Lidečku a Horní Lidči.
V Lidečku (6 867 EO) bude postaveno nové zařízení.
V této aglomeraci v současné době neexistuje žádné napojení.
V aglomeracích budou čistírny odpadních vod organizovány buď decentralizovaně nebo centralizovaně podle místních technických, ekonomických a ekologických podmínek.
Ve všech aglomeracích bude každá čistírna bez ohledu na svoji kapacitu splňovat normy pro přísnější čištění (tj. odstraňování živin) stanovené ve Směrnici o čištění městských odpadních vod č. 91/271 vzhledem k tomu, že všechny čistírny jsou umístěny v aglomeracích s více než 10 000 EO a že pro účely této směrnice je Česká republika jako celek považovaná za citlivou oblast.
Kapacity zařízení uvedené výše jsou projektované kapacity po výstavbě nebo rekonstrukci a umožňují odstraňování živin.
Opatření ISPA nezahrnuje dalších 11 menších investic do infrastruktury odpadních vod ve stejných aglomeracích, které mají být spolufinancovány prostřednictvím grantů a půjček Státního fondu životního prostředí (SFŽP) České republiky, které se dále budou nazývat projekty SFŽP. Celkové náklady projektů SFŽP se odhadují na 29,767,000 eur a projekty jsou plánovány pro dokončení do roku 2010. A konečně, jednotlivé obce a města mají v úmyslu financovat zbývající malé investice do infrastruktury odpadních vod nutné ve zbývající části povodí Bečvy v rámci vsetínského okresu.
V příloze je mapa uvádějící rozmístění projektů ISPA a SFŽP.
Projekt označilo ministerstvo životního prostředí jako prioritu pro implementaci Směrnice 91/271 v České republice. Doplňkové investice probíhají na dolním toku v okrese Přerov.
Hlavní průmysl v oblasti napojený na veřejnou síť jsou mlékárenský, papírenský, gumárenský a textilní. Průmyslové odtoky z těchto podniků jsou z velké části předčištěny (98,3 %). Po dokončení tohoto opatření dojde ke zvýšení na 100 %. Mlékárna ve Valašském Meziříčí bude mít po dokončení opatření ISPA vylepšené předčištění a sklárna v Karolínce plánuje do budoucna svoji vlastní ČOV.
Projekt také předpokládá zlepšení úpravy kalu. Sem patří renovace kalových vyhnívacích nádrží a instalace odvodnění kalu a kalových retenčních nádrží. Odvodněný kal zpracovává soukromý podnik na základě dlouhodobé smlouvy s provozovatelem ČOV.