Příloha č. 3
Plán otvírky, přípravy a dobývání výhradního ložiska hlubinným a povrchovým způsobem
1. Textová část
1.1 Geologie a hospodaření se zásobami výhradního ložiska.
1.1.1 Stručná geologická, stratigrafická, petrografická a hydrogeologická charakteristika výhradního ložiska.
1.1.2 Stavy zásob výhradního ložiska v plánem dotčené části, vykázané v evidenci zásob podle dosavadního stavu prozkoumanosti.
1.1.3 Plánované změny zásob výhradního ložiska:
a) přírůstky, úbytky, převody zásob a jejich odpisy,
b) výrubnost a znečištění,
c) konečný stav zásob.
1.1.4 Rozčlenění zásob podle připravenosti k dobývání.
1.1.5 Předpokládané množství a kvalita zásob vázaných v ochranných pilířích, důvody vázanosti a opatření k jejich pozdějšímu vydobytí.
1.1.6 Rozmístění, množství a kvalita zásob, jejichž dobývání bude plánovanou otvírkou, přípravou a dobývání ztíženo nebo ohroženo, a opatření na jejich ochranu nebo vydobytí.
1.1.7 Podmínky využitelnosti zásob, jejich výpočet a množství vytěžitelných zásob v plánem dotčené části ložiska.
1.2 Otvírka, příprava a dobývání.
1.2.1 Zajištění podmínek uvedených v rozhodnutích o stanovení chráněného ložiskového území a dobývacího prostoru.
1.2.2 Plánovaný další průzkum.
1.2.3 Způsob otvírky, přípravy a dobývání, jejich členění, časová i věcná návaznost prací; zajištění předstihu průzkumu, otvírky a přípravy před dobýváním, u lomů předstihu skrývky, postup dobývání zásob.
1.2.4 Dobývací metody, údaje o jejich schválení, zdůvodnění jejich použití; zvláštní opatření při zavádění nových dobývacích metod.
1.2.5 Generální svahy skrývky, lomu a parametry skrývkových a těžebních řezů; umístění a časový sled provozování výsypek a odvalů, jejich projektované kapacity a životnosti; generální svahy výsypek, parametry výsypkových stupňů; opatření proti sesuvům.
1.2.6 Opatření při vedení prací u hranic dobývacího prostoru; údaje o důlních dílech nebo plánovaných prací v sousedním dobývacím prostoru, pokud by se práce mohly vzájemně ovlivňovat, a potřebná opatření.
1.2.7 Způsob rozpojování hornin.
1.2.8 Umístění důlních staveb pod povrchem a důlních staveb sloužících otvírce, přípravě nebo dobývání výhradního ložiska v lomu a skrývkách v hranicích vymezených čarou skutečně provedené skrývky nebo prováděné těžby, popřípadě na území vystaveném přímým účinkům těžby, pokud nebyla provedena rekultivace pozemku.
1.2.9 Mechanizace a elektrizace, důlní doprava, rozvod vody a zajištění provozu materiálem.
1.3 Bezpečnost a ochrana zdraví při práci a bezpečnost provozu a ochrana objektů a zájmů chráněných podle zvláštních předpisů.
1.3.1 Základní opatření proti nebezpečí
a) výbuchu plynů a prachů,
b) samovznícení požárů v podzemí,
c) průvalů vod a bahnin,
d) průtrží hornin, uhlí a plynů,
e) důlních otřesů,
f) ionizujícího záření,
g) sesuvů v lomech, na odvalech a výsypkách,
h) jiných nebezpečných jevů.
1.3.2 Základní systémy větrání dolu nebo jeho částí, popř. jednotlivých samostatných větrních oddělení, klimatizace a degezace, opatření proti prašnosti; větrání hlubokých lomů. Na dolech ostravsko-karvinského revíru výpočet objemového průtoku množství větrů vedeného porubem, provedený na základě prognózy plynodajnosti, a to při rozvíjení porubu, provozování porubu a jeho likvidaci.
1.3.3 Odvodňování:
a) jímání a odvádění důlních vod,
b) nakládání s důlními vodami.
1.3.4 Přehled objektů a zájmů chráněných podle zvláštních předpisů dotčených plánovanou činností, způsob zajištění požadavků vyplývajících z rozhodnutí orgánů a dohody s orgány a organizacemi, jimž přísluší jejich ochrana; údaje o intenzitě přetvoření povrchového terénu, na němž jsou příslušné objekty a zájmy situovány, včetně předpokládaného pohybu hladiny podzemních vod.
1.4 Úprava a zušlechťování:
a) způsob dopravy k úpravě a zušlechťování,
b) které složky vydobytých nerostů budou při úpravě a zušlechťování využity,
c) množství a kvalita vsázky nerostů do úpravárenského procesu,
d) technologie úpravy a zušlechťování,
e) výtěžnost,
f) množství a kvalita výsledných produktů úpravy a zušlechťování, způsob jejich ukládání,
g) množství a kvalita odpadu a jeho uložení, rozhodnutí o zřízení, změně nebo likvidaci odvalu, odkaliště a podmínky těchto rozhodnutí,
h) základní opatření proti vzniku závažných provozních nehod (havárií).
1.5 Posouzení v plánu navržených důlních děl se zřetelem jejich případného využití pro jiné účely.
1.6 Plán sanace i rekultivace území dotčeného těžbou:
a) technický plán a harmonogram prací,
b) vyčíslení předpokládaných nákladů na vypořádání očekávaných důlních škod a na sanaci a rekultivaci pozemků dotčených vlivem dobývání,
c) návrh na vytvoření potřebných finančních rezerv a na časový průběh jejich vytvoření.
2. Grafická část
2.1 Mapa povrchové situace a důlní situace a řezy v rozsahu plánované hornické činnosti ve vhodném měřítku s vyznačením skutečností potřebných pro posouzení údajů podle bodů 1.2 a 1.3.
2.2 Mapa bloků zásob dotčené oblasti s vyznačením hlavních tektonických poruch, předpokládaných úbytků odpisů zásob a vytěžitelných zásob.
2.3 Mapa větrání ve vhodném měřítku, popřípadě ve zvláštní projekci (například isometrické, axonometrické) s vyznačením bezpečnostních objektů a zařízení pro klimatizaci; kanonické schéma větrání.
2.4 Plán rozvodu energií, odvodňovacích a degazačních zařízení.
2.5 Charakteristické geologické řezy a řezy s určením pracovních horizontů (řezů, etáží).
2.6 Zvláštní přílohy pro doly a lomy se složitými geologickými, hydrogeologickými a báňsko-technickými poměry (například doly s nebezpečím důlních otřesů, průvalů vod a bahnin, průtrží hornin, uhlí a plynů).
------------------------------------------------------------------