CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 104/1972 Sb. Vyhláška Úřadu pro vynálezy a objevy o řízení ve věcech objevů, vynálezů a průmyslových vzorů § 13 - Popis vynálezu

§ 13 - Popis vynálezu

104/1972 Sb. Vyhláška Úřadu pro vynálezy a objevy o řízení ve věcech objevů, vynálezů a průmyslových vzorů

§ 13

Popis vynálezu

(1) V popisu vynálezu, popřípadě ve spojení s nutnými výkresy, vyjádří přihlašovatel předmět přihlášky tak, aby podle něho odborník mohl seznat jeho podstatu. Každé vyhotovení popisu musí přihlašovatel nebo jeho zástupce vlastnoručně podepsat.

(2) Popis obsahuje:

a) název vynálezu;

b) uvedení technického problému, který vynález řeší, a rozbor dosavadního stavu techniky;

c) vysvětlení podstaty vynálezu a charakteristiku nového nebo vyššího účinku jím dosahovaného;

d) objasnění přiložených výkresů;

e) popis jednoho nebo v případě potřeby více příkladů konkrétního provedení vynálezu;

f) uvedení možnosti využití vynálezu;

g) definici předmětu vynálezu.

(3) Popis musí vyhovovat požadavkům pro tisk a reprodukci.

(4) Do popisu se nevkládají vyobrazení, schémata (kromě chemických reakčních schémat) ani diagramy. Matematické, chemické a jiné vzorce a rovnice se píší na samostatných řádcích. Písmenné symboly těchto vzorců je nutno objasnit.

(5) Použité matematické, fyzikální a elektrotechnické značky a jednotky, jakož i odborná terminologie musí odpovídat příslušným československým státním normám; není-li takových norem, musí odpovídat značkám, jednotkám a terminologickým pojmům obecně užívaným.

(6) Chemické prvky a sloučeniny se označují i slovním názvem. U složitějších chemických sloučenin se uvede slovní název i strukturní vzorec; u způsobu výroby chemicky vyrobených látek se uvedou i fyzikálně chemické vlastnosti výsledných produktů a je-li třeba i meziproduktů.

(7) U chemicky vyrobených látek a produktů jaderných přeměn je třeba uvést vlastnosti nutné pro jejich jednoznačnou identifikaci.

(8) U léčiv se uvedou kromě fyzikálně chemických vlastností výsledky farmakologických zkoušek, výsledky zkoušek účinnosti a neškodnosti, popřípadě výsledky klinických zkoušek.

(9) Názvy organismů (živočichů, rostlin a mikroorganismů) se uvádějí jak českým nebo slovenským, tak i mezinárodním (latinským) vědeckým názvem. U nových organismů, zejména mikroorganismů, je třeba připojit popis jejich morfologických a dalších podstatných charakteristických vlastností. U průmyslového produkčního mikroorganismu musí být v popisu i v definici předmětu vynálezu vedle názvu uvedeno i depozitní číslo kmenu tohoto mikroorganismu, přidělené některou veřejnou sbírkou kultur v Československu nebo v zahraničí.

(10) Pro stejné součásti se v popisu používají stejné názvy a stejné vztahové značky, přičemž všechny vztahové značky výkresů musí být v popise vysvětleny.

(11) V definici předmětu vynálezu se stanoví podstata vynálezu uvedením jeho znaků. Definici lze formulovat v jednom nebo ve více bodech, z nichž každý má být vyjádřen jednou větou.

(12) Uplatňuje-li přihlašovatel v přihlášce vynálezu několik práv přednosti, uvede současně, ke kterým bodům definice předmětu vynálezu se které právo přednosti vztahuje.