§ 10
Mzdové vyrovnání
(1) Pracovníkům uvedeným v § 1, kteří byli převedeni na jinou práci nebo uvolněni do jiné organizace (§ 2 odst. 1 a 2) přísluší, pokud není dále stanoveno jinak, mzdové vyrovnání ve výši rozdílu mezi průměrným hrubým výdělkem před převedením nebo uvolněním a hrubým výdělkem dosahovaným na nové práci nebo na novém pracovišti (dále jen "nové pracoviště"), a to od nástupu na novém pracovišti po dobu tří měsíců. Dochází-li u pracovníka k podstatné změně jeho pracovní činnosti vyžadující podstatnou změnu nebo podstatné rozšíření kvalifikace (§ 8 odst. 2), jichž nemohl bez své viny dosáhnout v uvedené době, přísluší mu mzdové vyrovnání ještě po další dobu nezbytnou k dosažení či rozšíření kvalifikace, nejdéle po dobu šesti měsíců od nástupu na novém pracovišti, popřípadě při nutnosti přípravy na kvalifikační zkoušku nejdéle celkem po dobu 12 měsíců.
(2) Mzdové vyrovnání se poskytuje i za dny, za něž pracovník pobírá po přechodu na nové pracoviště náhradu mzdy nebo peněžité dávky nemocenského pojištění nahrazující mzdu; mzdové vyrovnání za dobu poskytování peněžitých dávek nemocenského pojištění nahrazujících mzdu přísluší ve výši rozdílu mezi těmito dávkami, které by pracovník pobíral na dřívějším pracovišti a dávkami přiznanými na novém pracovišti.
(3) Mzdové vyrovnání se neposkytuje pracovníku, kterému přísluší mzda podle § 115 odst. 5 zákoníku práce, a pracovníku, který po době stanovené na zapracování nedosahuje při práci vlastním zaviněním průměrného výkonu dosahovaného pracovníky vykonávajícími stejnou práci.
(4) Mzdové vyrovnání poskytuje pracovníkovi převedenému na jinou práci dosavadní organizace; uvolněnému pracovníkovi organizace, u níž nastoupil do pracovního poměru, a to z ostatních osobních nákladů v termínech určených pro výplatu mzdy. Poskytnutou částku mzdového vyrovnání uhradí nové organizaci uvolňující organizace z ostatních osobních nákladů po skončení doby, za níž mzdové vyrovnání přísluší.
(5) Pracovníku v případě uvolnění do jiné organizace přísluší mzdové vyrovnání jen, nastoupí-li do pracovního poměru nejpozději do jednoho měsíce od skončení předchozího pracovního poměru nebo od skončení nároku na příspěvek před nástupem nového zaměstnání; 14) doba pracovní neschopnosti delší než šest pracovních dnů se do této doby nezapočítává.
(6) Pracovníkům převedeným na jinou práci nebo uvolněným do jiné organizace v důsledku dosažení nejvyšší přípustné expozice přísluší místo mzdového vyrovnání nejdéle po dobu jednoho roku od nástupu na novém pracovišti doplatek do průměrného výdělku dosahovaného před převedením nebo uvolněním.
------------------------------------------------------------------
14) § 4 až 7 vyhlášky federálního ministerstva práce a sociálních věcí č. 74/1970 Sb., kterou se upravuje uvolňování, umisťování a hmotné zabezpečení pracovníků v souvislosti s prováděním racionalizačních a organizačních opatření.