§ 7
Výklad některých pojmů
Pro účely této vyhlášky mají dále uvedené pojmy tento význam:
(1) "Účastníkem silničního provozu" se rozumí osoba, která se přímým způsobem na tomto provozu podílí (řidiči, spolujezdci, chodci, jezdci na zvířatech, osoby přibrané k zajištění bezpečnosti silničního provozu nebo některých jízdních úkonů apod.).
(2) "Řidičem" se rozumí osoba, která řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj.
(3) "Motorovým vozidlem" se rozumí vozidlo určené pro přepravu osob nebo nákladů všeho druhu pohybující se motorickou silou po silnici.
(4) "Zvláštním motorovým vozidlem" se rozumí zemědělské a lesnické traktory (dále jen "traktory"), jednonápravové kultivační traktory a jejich přívěsy, samojízdné sklizňové zemědělské a lesnické stroje, pojízdné pracovní stroje a motorové ruční vozíky.
(5) "Nemotorovým vozidlem" se rozumí vozidlo pohybující se pomocí lidské nebo zvířecí síly (jízdní kolo, potahové vozidlo, ruční vozík apod.).
(6) "Jízdní soupravou" se rozumí souprava složená z tažného nebo z tažného a tlačného motorového vozidla a jednoho nebo dvou přípojných vozidel.
(7) "Veřejným prostředkem hromadné přepravy osob" se rozumí autobus veřejné hromadné přepravy osob, trolejbus a tramvaj.
(8) "Tramvají" se rozumí samostatně jedoucí kolejový motorový vůz nebo souprava složená z více motorových vozů anebo z motorového vozu a jednoho nebo více připojených vlečných vozů.
(9) "Vozovkou" se rozumí část silnice určená především pro provoz motorových vozidel; zpravidla je ohraničena vodorovnou dopravní značkou č. V 4.
(10) "Krajnicí" se rozumí část silnice od okraje vozovky k okraji silnice.
(11) "Tramvajovým pásem" se rozumí část vozovky určená především pro provoz tramvají. "Zvýšený tramvajový pás" je pás oddělený obrubníky určený jen pro provoz tramvají.
(12) "Chodníkem" se rozumí komunikace v obci určená především pro chodce, oddělená od silnice výškově nebo jiným způsobem.
(13) "Křižovatkou" se rozumí místo, v němž se protínají nebo stýkají trasy dvou nebo více silnic. Za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty na silnici.
(14) "Křižovatkou s řízeným provozem" se rozumí křižovatka, kde je provoz řízen světelnými signály, příslušníkem, popřípadě orgánem vojenské pořádkové služby.
(15) "Hranicí křižovatky" se rozumí příčná čára přerušovaná (č. V 5a, č. V 5b a č. V 5c) nebo příčná čára souvislá (č. V 6a a č. V 6b); kde taková čára není, tvoří hranici křižovatky kolmice k ose vozovky v místě, kde pro křižovatku začíná zakřivení vozovky.
(16) "Obcí" se rozumí zastavěná oblast, jejíž začátek a konec je vyznačen dopravními značkami (č. D 39a a č. D 39b).
(17) "Překážkou silničního provozu" se rozumí vše, co by mohlo ohrozit bezpečnost nebo plynulost silničního provozu (náklad, materiál nebo jiné předměty, popřípadě i vozidlo ponechané na silnici, závady ve sjízdnosti silnice, znečištěná silnice apod.).
(18) "Sníženou viditelností" se rozumí období, kdy účastníci silničního provozu dostatečně zřetelně nevidí sebe navzájem ani předměty na silnici (od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště apod.).
(19) "Dát přednost v jízdě" se rozumí povinnost řidiče počínat si tak, aby řidič vozidla, který má přednost v jízdě, nemusel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.
(20) "Neohrozit jiného účastníka silničního provozu" se rozumí povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníkovi nevzniklo žádné nebezpečí.
"Neomezit jiného účastníka silničního provozu" se rozumí povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníkovi nijak nepřekážel.
(21) "Zastavením" se rozumí uvedení vozidla do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu.
"Zastavením vozidla" se rozumí přerušení jízdy z důvodů vyvolaných silničním provozem a nezávislých na vůli řidiče.
"Stáním" se rozumí uvedení vozidla do klidu nad dobu dovolenou pro zastavení.
(22) "Dopravní nehodou" se rozumí událost v silničním provozu, při níž dojde k usmrcení nebo zranění osob anebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla.
(23) Konstrukční a provozně technické podmínky, jimž musí vozidla odpovídat v silničním provozu, stanoví vyhláška o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, z jejíchž ustanovení vyplývá i vysvětlení příslušných pojmů. Pro tramvaje platí též příslušná ustanovení Pravidel technického provozu městských drah. 4)
------------------------------------------------------------------
4) Reg. v částce 25/1970 Sb. a v částce 7/1972 Sb.