Čl. 4
Příkazové značky
(1) K značkám č. C 1a a č. C 2:
Značka "Dej přednost v jízdě!" (č. C 1a) nebo "Stůj, dej přednost v jízdě!" (č. C 2) označuje vedlejší silnici tam, kde je přednost v jízdě na křižovatce upravena dopravními značkami; popřípadě se užívá uvnitř větších a složitějších křižovatek. Značky se užívá i pro řidiče tramvaje tam, kde se rozhodne ve sporných případech, že musí dávat přednost v jízdě ostatním vozidlům, a to popřípadě s dodatkovou tabulkou s vhodným nápisem ("Souběžně jedoucím vozidlům" apod.), nebo i tam, kde je nutno řidiči tramvaje připomenout, že vjíždí na silnici z místa ležícího mimo silnici.
(2) K značce č. C 2:
Značky "Stůj, dej přednost v jízdě!" (č. C 2) se užívá, vyžadují-li místní podmínky, zejména nedostatečný rozhled, aby se řidiči uložila povinnost zastavit vozidlo. Značky se užívá i před železničními přejezdy tam, kde je nutno uložit řidiči povinnost zastavení vozidla.
(3) K značkám č. C 1a a č. C 2 s tabulkou č. E 2b nebo č. E 2c:
Značka "Dej přednost v jízdě!" (č. C 1a) a "Stůj, dej přednost v jízdě!" (č. C 2) je doplněna, je-li nutno řidiče upozornit na zvláštní tvar křižovatky a jaká přednost na ní platí, dodatkovou tabulkou "Tvar křižovatky s vyznačením přednosti v jízdě" (č. E 2b). Dodatkové tabulky č. E 2c se užívá tam, kde situace vyžaduje, aby řidič byl upozorněn na křižovatku se silnicí směrově rozdělenou (dělícím pásem nebo pásy apod.).
(4) K značce č. C 1b:
Značky "Dej přednost v jízdě tramvaji!" (č. C 1b) se užívá, byla-li by s ohledem na místní podmínky přednost v jízdě mezi tramvají a ostatními vozidly sporná a je-li nutno dát přednost v jízdě tramvaji. Značky se užívá i tam, kde je nutno řidičům připomenout jejich povinnost dát tramvajím přednost v jízdě podle pravidel (tramvaji odbočující vpravo apod.) a popřípadě i tam, kde situace vyžaduje, aby se přednost v jízdě odchylně od pravidel (při vyjíždění na silnici apod.) změnila ve prospěch tramvaje.
(5) K značce č. C 3:
Značka "Křižovatka s kruhovým objezdem" (č. C 3) nemá jiný význam, než přikázaný směr jízdy křižovatkou, tzn., že řidič jedoucí po kruhovém objezdu je povinen dávat přednost v jízdě vozidlům přijíždějícím do okruhu zprava. Je-li nutno řidiče upozornit na zvláštní tvar této křižovatky, umístí se pod značkou dodatková tabulka "Tvar křižovatky" (č. E 2a).
(6) K značkám č. C 4a až č. C 4f:
Značky "Přikázaný směr jízdy" (č. C 4a až č. C 4f) se užívá k označení stanoveného nebo místní úpravou změněného směru jízdy, zejména při řazení před křižovatkou. Dvou značek umístěných vedle sebe (značky č. C 4a a č. C 4b nebo č. C 4a a č. C 4c apod.) se užívá tam, kde jde o dva jízdní pruhy a pokud značky nejsou umístěny nad vozovkou. Značek č. C 4d, č. C 4e a č. C 4f se jako samostatných užívá jen pro jeden jízdní pruh.
(7) K značkám č. C 5a a č. C 5b:
Značky "Přikázaný směr objíždění" (č. C 5a a č. C 5b) se užívá tam, kde je řidič povinen objíždět ostrůvek nebo překážku jen ve směru vyznačeném šipkou.
(8) K značce č. C 6a a k tabulce č. E 4:
Pod značkou "Nejnižší dovolená rychlost" (č. C 6a) je popřípadě umístěna dodatková tabulka "Délka úseku v kilometrech" (č. E 4) vyznačující délku úseku, pro který příkaz platí. Je-li nutno stanovit dolní i horní hranici rychlosti jízdy, užívá se současně i značky "Omezená rychlost" (č. B 20a).
(9) K značce č. C 7:
Tam, kde je určen pro chodce značkou "Stezka pro chodce" (č. C 7) vymezený pruh nebo stezka, jsou chodci a osoby jim na roveň postavené povinni jich užívat. Užívat jich smí i cyklista vedoucí jízdní kolo a osoba, která se pohybuje pomocí vozíku pro tělesně postižené osoby; jde-li o ruční vozík s pomocným motorkem, nesmí pak jeho rychlost při jízdě překročit 4 km za hodinu. Jiným účastníkům silničního provozu je užívání vymezeného pruhu nebo stezky zakázáno.
(10) K značce č. C 8:
Tam, kde je určen značkou "Stezka pro cyklisty" (č. C 8) vymezený pruh nebo stezka pro cyklisty, je cyklista povinen jich užívat. Chodci a osoby jim na roveň postavené jich mohou užívat, neohrozí-li provoz cyklistů. Jiným účastníkům silničního provozu je užívání vymezeného pruhu nebo stezky zakázáno.
(11) K značce č. C 9 a k tabulce č. E 7a a č. E 7b:
Značka "Jiný příkaz" (č. C 9) stanoví jiný příkaz než ten, který je možno vyjádřit zvláštní značkou; příkaz je vyjádřen stručným nápisem na značce ("Přecházejte po přechodu", "Užijte podchodu", "Užijte stezky pro chodce", "Přejděte na druhou stranu" apod.). Užije-li se značky k upozornění na blízkost přechodu, nadchodu nebo podchodu, kterých jsou chodci povinni užívat, je pod značkou umístěna dodatková tabulka "Směrová šipka" (č. E 7a nebo č. E 7b); šipku je popřípadě možno vyznačit ve spodní části samotné značky. Jestliže je to nutné, umístí se pod značkou č. C 9 dodatková tabulka, na které se uvede obdobně jako na značce č. E 4 nebo vhodným nápisem úsek, pro který značka platí.