Čl. 2
Výstražné značky
(1) K značkám č. A 2a a č. A 2b a k tabulce č. E 1 nebo č. E 4:
Následují-li za sebou více než dvě zatáčky, je umístěna pod značkou "Dvojitá zatáčka, první vpravo" (č. A 2a) nebo "Dvojitá zatáčka, první vlevo" (č. A 2b) dodatková tabulka "Celkový počet zatáček" (č. E 1), na níž je vyznačen skutečný počet zatáček; je-li však zatáček více než čtyři, užívá se dodatkové tabulky "Délka úseku v kilometrech" (č. E 4).
(2) K značce č. A 3 a k tabulce č. E 2a:
Značka "Křižovatka" (č. A 3) upozorňuje na křižovatku, kde není přednost v jízdě upravena dopravními značkami. V obcích se zpravidla tyto křižovatky neoznačují. Na zvláštní tvar křižovatky upozorňuje řidiče dodatková tabulka "Tvar křižovatky" (č. E 2a).
(3) K značce č. A 4 a k tabulce č. E 2b:
Značka "Křižovatka s vedlejší silnicí" (č. A 4) upozorňuje mimo obec na křižovatku, kde je na vedlejší silnici umístěna značka "Dej přednost v jízdě!" (č. C 1a) nebo "Stůj, dej přednost v jízdě!" (č. C 2). Na zvláštní tvar křižovatky a na přednost, která na ní platí, upozorňuje řidiče dodatková tabulka "Tvar křižovatky s vyznačením přednosti v jízdě" (č. E 2b).
(4) K značkám č. A 3 a č. A 4 a k tabulce č. E 2d:
Každá křižovatka je označena samostatně; na dodatkové tabulce je proto vyznačen jen tvar jedné křižovatky. Je-li nutno vyznačit dvě křižovatky následující těsně za sebou, je umístěna pod značkou č. A 4 dodatková tabulka "Dvě křižovatky s vyznačením přednosti v jízdě" (č. E 2d). Obdobné tabulky se může užít i pod značkou č. A 3.
(5) K značkám č. A 5a a č. A 5b a k tabulce č. E 4:
Značka "Nebezpečné klesání" (č. A 5a) upozorňuje na místo, kde klesání silnice přesahuje 10% nebo kde místní podmínky činí klesání nebezpečným (tam, kde se nachází železniční přejezd apod.). V každém případě je vyznačen skutečný sklon (8%, 12% apod.). To platí obdobně i pro značku "Nebezpečné stoupání" (č. A 5b). Je-li to nutné, užívá se dodatková tabulka "Délka úseku v kilometrech" (č. E 4).
(6) K značkám č. A 6a a č. A 6b:
Na místo, kde je zúžena vozovka, kde se přibližuje tramvajová kolej k chodníku apod., upozorňuje podle povahy případu značka "Zúžená vozovka (z obou stran)" (č. A 6a) nebo "Zúžená vozovka (z jedné strany)" (č. A 6b), jejíž symbol může být obrácen.
(7) K značce č. A 7 a k tabulce č. E 4:
Na místo, kde se na vozovce nachází příčná stružka nebo hrbol, upozorňuje značka "Nerovnost vozovky" (č. A 7). Úseky s nerovným povrchem vozovky se vyznačují touto značkou s dodatkovou tabulkou "Délka úseku v kilometrech" (č. E 4).
(8) K značce č. A 8:
Pod značkou "Nebezpečí smyku" (č. A 8) může být umístěna dodatková tabulka s nápisem "Za mokra" apod.
(9) K značce č. A 9:
Značka "Provoz v obou směrech" (č. A 9) upozorňuje na úsek silnice, kde na rozdíl od předcházejícího úseku jde v příslušné části vozovky o dočasný nebo trvalý provoz v obou směrech; na konci takového úseku se užívá značky "Jednosměrný provoz" (č. D 4b). Značky se užívá i při ukončení směrově rozdělené silnice, zejména dálnice nebo silnice pro motorová vozidla.
(10) K značce č. A 10:
Značka "Světelné signály" (č. A 10) upozorňuje řidiče na místo, kde je provoz řízen světelnými signály, které by jinak neočekával, zejména tam, kde nejsou viditelné z dostatečné vzdálenosti. Mimo obec je umístěna před každou křižovatkou, kde je provoz řízen světelnými signály a zejména tam, kde je jimi (při částečných uzavírkách apod.) řízen provoz mimo křižovatku.
(11) K značce č. A 11:
Značka "Pozor, přechod pro chodce" (č. A 11) upozorňuje tam, kde je to nutné, zejména mimo obec, řidiče předem na přechod pro chodce.
(12) K značce č. A 15:
Značka "Práce na silnici" (č. A 15) upozorňuje na jakékoli práce na silnici, popřípadě jejich součástech, pokud by mohly ohrozit bezpečnost účastníků silničního provozu nebo osob pracujících na silnici. Značka může být umístěna i na pracovním stroji uzavírajícím pohybující se pracovní kolonu.
(13) K značce č. A 16:
Značka "Boční vítr" (č. A 16) upozorňuje řidiče na úsek silnice, kde prudký boční vítr může ohrozit bezpečnost silničního provozu.
(14) K značce č. A 19:
Značka "Cyklisté" (č. A 19) upozorňuje na blízkost místa, kde cyklisté vjíždějí na vozovku nebo ji přejíždějí.
(15) K značce č. A 20:
Značka "Letadla" (č. A 20) upozorňuje na místo, kde přes silnici v malé výšce přelétávají startující nebo přistávající letadla.
(16) K značce č. A 21:
Značka "Tunel" (č. A 21) upozorňuje na blízkost tunelu i podjezdu, na který je vzhledem k okolnostem nutno předem upozornit.
(17) K značce č. A 22 a k tabulce č. E 6:
Značka "Jiné nebezpečí" (č. A 22) upozorňuje na jiná nebezpečná místa než na ta, která je možno vyznačit zvláštní značkou. Druh nebezpečí je vyznačen na tabulce pod značkou vhodným symbolem např. "Nebezpečná krajnice" (č. E 6) nebo stručným nápisem ("Převoz - 300 m" apod.).
(18) K výstražným značkám s tabulkou č. E 3a:
Jestliže je to nutné, může být před každou výstražnou značkou umístěna značka předběžná; pak se užívá pod příslušnou značkou dodatkové tabulky "Vzdálenost v metrech" (č. E 3a) udávající vzdálenost k nebezpečnému místu.
(19) K výstražným značkám s tabulkou č. E 4:
Tvoří-li nebezpečné místo delší úsek (s nebezpečným klesáním, zúženou vozovkou, nebezpečím smyku, zvěře apod.) je umístěna pod příslušnou značkou dodatková tabulka "Délka úseku v kilometrech" (č. E 4).
(20) K značkám č. A 23 až č. A 27:
Výstraha před železničním přejezdem je zdůrazněna značkami "Návěstní deska" (č. A 25a až č. A 25c) umístěnými ve vzdálenosti 240 m, 160 m a 80 m před železničním přejezdem. Nad značkou č. A 25a je umístěna značka "Železniční přejezd se závorami" (č. A 23) nebo "Železniční přejezd bez závor" (č. A 24). Je-li vzdálenost mezi dvěma železničními přejezdy kratší než 240 m, je před druhým přejezdem umístěna značka č. A 23 nebo č. A 24 nad značkou č. A 25b a je-li tato vzdálenost kratší než 160 m, nad značkou č. A 25c; je-li tato vzdálenost kratší než 80 m, užívá se značky č. A 25c, nad kterou je pod značkou č. A 23 nebo č. A 24 umístěna dodatková tabulka "Vzdálenost v metrech" (č. E 3a) udávající vzdálenost přejezdu. Byla-li by vzdálenost mezi označením dvou přejezdů kratší než 30 m, je značka pro oba přejezdy společná; jde-li o železniční přejezdy bez závor, je pod značkou č. A 24 umístěna dodatková tabulka s nápisem "2x". Pro označení železničního přejezdu na odbočující silnici se užívá dodatkové tabulky "Směrová šipka" (č. E 7a nebo č. E 7b) umístěné nad značkami č. A 25a až č. A 25c. Nachází-li se však přejezd na silnici menšího významu, označuje se jen na této silnici a je-li jeho vzdálenost od křižovatky menší než 80 m, užívá se i zde dodatkové tabulky č. E 3a udávající vzdálenost železničního přejezdu. Pro označení železničního přejezdu, kde je nutno upozornit na nedostatečný rozhled na železniční trať, zejména kde silnice svírá se železniční tratí ostrý úhel, je možno užít nad značkou č. A 25c dodatkové tabulky s vyznačením tvaru křížení silnice se železniční tratí. Železniční přejezd bez závor je označen též značkou "Výstražný kříž pro železniční přejezd bez závor jednokolejný" (č. A 26a) nebo "Výstražný kříž pro železniční přejezd bez závor vícekolejný" (č. A 26b), která je umístěna těsně před železničním přejezdem bez závor. Značkou "Vlečkový přejezd" (č. A 27) jsou označeny přejezdy, které nejsou opatřeny závorami, ani označeny značkou č. A 26a nebo č. A 26b; u těchto přejezdů se neužívá značek č. A 25a až č. A 25c.