CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 1/1982 Sb. Vyhláška Federálního ministerstva financí, ministerstva financí České socialistické republiky, ministerstva financí Slovenské socialistické republiky a předsedy Státní banky československé o finanční, úvěrové a jiné pomoci družstevní a individu § 12 - Stabilizační příspěvky na složení členských podílů do družstev pracovníků socialistických organizací

§ 12 - Stabilizační příspěvky na složení členských podílů do družstev pracovníků socialistických organizací

1/1982 Sb. Vyhláška Federálního ministerstva financí, ministerstva financí České socialistické republiky, ministerstva financí Slovenské socialistické republiky a předsedy Státní banky československé o finanční, úvěrové a jiné pomoci družstevní a individu

§ 12

Stabilizační příspěvky na složení členských podílů do družstev pracovníků socialistických organizací

(1) Socialistické organizace zabezpečující činnosti uvedené v odstavcích 2 až 4 mohou poskytovat svým pracovníkům stabilizační příspěvky na složení členských podílů do družstev. Stabilizační příspěvky lze poskytovat nejvýše na počty bytů k tomuto účelu zvláště stanovené rozpisem státního plánu v rámci celkového počtu družstevních bytů určených pro nábor a stabilizaci pracovních sil (dále jen "prioritní byty"). Stabilizační příspěvky (dále jen "příspěvky") je možno poskytovat do výše 100 %, nebo 75 %, nebo 50 % minimálního členského podílu (§ 7 odst. 1).

(2) Do výše plného minimálního členského podílu mohou být příspěvky poskytovány dělníkům a provozním technikům bezprostředně pracujícím na těžbě paliv, radioaktivních surovin, rud a nerudných surovin pod zemí (včetně výstavby, rekonstrukce a geologického průzkumu).

(3) Do výše 75 % minimálního členského podílu mohou být příspěvky poskytovány dělníkům a provozním technikům pracujícím

a) v povrchové těžbě uhlí, radioaktivních surovin, rud, z nichž lze průmyslově vyrábět kovy, a vyhrazených nerostů těžených hornickým způsobem 19) (včetně výstavby, rekonstrukce a geologického průzkumu),

b) na výstavbě a v provozu jaderných elektráren,

c) na výstavbě a rekonstrukci dálkových sítí 20) a v provozu stokových sítí pod zemí,

d) v nebezpečných výrobách, 21)

e) v základní provozní činnosti železniční dopravy, 22)

f) ve vybraných činnostech s vysokým rizikem profesionálního poškození zdraví v hutnictví včetně strojírenské metalurgie a sklářského hutnictví, v těžké chemii, v koksovnách, v plynárnách, v cementárnách a vápenkách, ve výrobě keramiky, minerálních vláken a při zpracování osinku a magnezitu, 23)

g) na investiční výstavbě v místech s nedostatkem stavebních kapacit (na výstavbu bytů pro stavební organizace v těchto místech), 24)

h) v odvětví zemědělství (včetně školních hospodářství) v horských a podhorských oblastech, jakož i ve vybraných výrobních zemědělských organizacích dlouhodobě zaostávajících pro nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, stanovených nadřízeným ústředním orgánem.

(4) Do výše 50 % minimálního členského podílu mohou být příspěvky poskytovány

a) dělníkům a provozním technikům pracujícím

1. při těžbě živic a zemního plynu (včetně výstavby a geologického průzkumu),

2. při výstavbě podzemních zásobníků plynu (včetně geologického průzkumu),

3. při úpravě uhlí, rud a vyhrazených nerostů těžených hornickým způsobem, 19)

4. ve vybraných organizacích zajišťujících výroby stanovené státními cílovými programy, a to za podmínky, že je dosahována směnnost dělníků alespoň 1,5 nebo je prokázáno konkrétním závazným programem její dosažení nejpozději do konce roku 1985,

5. ve vybraných organizacích s vysoce efektivní vývozní produkcí 25) průmyslu strojírenského, elektrotechnického, dřevozpracujícího, průmyslu skla, keramiky a porcelánu, průmyslu textilního, konfekčního, kožedělného, polygrafického, zdravotnického a farmaceutického s dobrou odbytovou perspektivou a dlouhodobým odbytovým růstem.

6. ve vybraných povoláních externích montáží organizací federálních ministerstev hutnictví a těžkého strojírenství a elektrotechnického průmyslu,

7. v zemědělských organizacích (včetně školních hospodářství) mimo organizace uvedené v odstavci 3 písm. h),

b) vybraným pracovníkům organizací s dlouhodobě mimořádně obtížnými podmínkami pro zabezpečování pracovních sil, jednotlivě vybraných příslušným ústředním orgánem v dohodě s federálním ministerstvem financí, Státní plánovací komisí a federálním ministerstvem práce a sociálních věcí; u organizací řízených orgány republik se výběr provede též po projednání s ministerstvem financí, ministerstvem práce a sociálních věcí a plánovací komisí republiky.

(5) Nadřízené ústřední orgány ve spolupráci s příslušnými odborovými orgány stanoví organizace, které mohou příspěvky poskytovat (dále jen "vybrané organizace"). Tyto orgány mohou také podrobněji vymezit konkrétní profese dělníků a provozních techniků, pro které jsou přednostně určeny prioritní byty.

(6) Pokud bude v organizaci s prioritní činností přidělen prioritní byt pracovníkovi nezařazenému do prioritní skupiny pracovníků, může mu organizace poskytnout příspěvek pouze do výše

a) 50 % minimálního členského podílu, jde-li o organizaci s prioritní činností uvedenou v odstavci 2 nebo 3,

b) 40 % minimálního členského podílu, jde-li o organizaci s prioritní činností uvedenou v odstavci 4. U organizací, ve kterých jsou vedle prioritních činností uvedených v odstavci 2 nebo 3 také prioritní činnosti uvedené v odstavci 4 se při poskytnutí příspěvku postupuje podle písmene b) tohoto odstavce.

(7) Příspěvky mohou vybrané organizace poskytovat po předchozím souhlasu závodního výboru ROH 26) pouze pracovníkům, kteří dosud neobdrželi nenávratnou finanční pomoc ve složení členského podílu na byt v družstevní výstavbě nebo na pořízení, popřípadě modernizaci rodinného domku (bytu v osobním vlastnictví), nebo jednorázový příspěvek na opatření náhradního bydlení, nebo tuto pomoc vrátili. Přitom není rozhodující, zda taková pomoc byla poskytnuta podle této vyhlášky, jiných předpisů nebo dříve platných předpisů.

(8) Příspěvky poskytují vybrané organizace s podmínkou, že pracovník se zaváže u nich nepřetržitě pracovat a bude jako člen družstva užívat družstevní byt

a) po dobu 15 let, jestliže příspěvek byl poskytnut podle odstavce 2,

b) po dobu 12 let, jestliže příspěvek byl poskytnut podle odstavce 3,

c) po dobu 10 let, jestliže příspěvek byl poskytnut podle odstavce 4 nebo odstavce 6, jakož i podle odstavce 2 nebo odstavce 3, avšak jen u pracovníka, který ze zdravotních důvodů nemůže ve stanovené profesi pracovat déle než 10 let.

Doba stabilizačního závazku se počítá ode dne, kdy byla uzavřena smlouva o poskytnutí stabilizačního příspěvku.

(9) Uvolní-li pracovník vybrané organizace, jemuž byl poskytnut příspěvek, prioritní byt ze stabilizační výstavby a jeho právo užívat tento byt zanikne, může tato organizace dalšímu pracovníkovi prioritní skupiny, jemuž družstvo na její návrh tento byt přidělí, poskytnout příspěvek do plné výše, popřípadě do 75 % nebo 50 % zůstatkové hodnoty minimálního členského podílu. Obdobně mohou vybrané organizace postupovat i v případě, kdy jejich pracovník (popřípadě bývalý pracovník) uvolní družstevní byt, jehož výstavba byla zahájena před 1. lednem 1982, pokud podle předpisů platných v době zahájení výstavby 27) bylo možno na složení členského podílu poskytnout stabilizační půjčku (příspěvek). V tomto případě je možno poskytnout pracovníkovi prioritní skupiny příspěvek do částky odpovídající zůstatkové hodnotě (popř. její procentem stanovené části) minimálního členského podílu vypočteného podle předpisů platných v době zahájení výstavby družstevních bytů.

(10) Příspěvek poskytuje vybraná organizace na základě písemné smlouvy, v níž se pracovník zaváže příspěvek vrátit v případě, že nedodrží některou z podmínek (odstavec 8), za nichž byl příspěvek poskytnut. Organizace je povinna sledovat plnění podmínek smlouvy a v případě jejich porušení požadovat vrácení příspěvku. Vrácený příspěvek odvede organizace na zvláštní účet příslušného ministerstva financí, z něhož byl příspěvek při poskytnutí čerpán. 28)

(11) Před uplynutím smluvené doby stabilizačního závazku se vrácení příspěvku nevyžaduje v případě, že

a) pracovník zemře nebo se stane plně invalidním v důsledku jím nezaviněného pracovního úrazu nebo nemoci z povolání;

b) pracovník se stane vzhledem ke svému zdravotnímu stavu trvale nezpůsobilým k dosavadní práci v důsledku výkonu této práce, a to pro onemocnění nemocí z povolání, nebo ohrožení touto nemocí, nebo pro prošlou expoziční dobu, nebo jím nezaviněný pracovní úraz, nebo jiné onemocnění, vznikající nebo podstatně se zhoršující vlivem pracovního prostředí.

V jiných zřetelehodných sociálních případech může organizace od vrácení příspěvku upustit v dohodě se závodním výborem ROH jen se souhlasem bezprostředně nadřízeného orgánu.

(12) V případě, že pracovník přejde v důsledku organizačních změn do jiné organizace, nepožaduje se vrácení příspěvku, jestliže se pracovník u organizace, do které přešel, dodatkem ke smlouvě zaváže nesplněnou dobu stabilizačního závazku u ní splnit a tento závazek splní. Přejde-li pracovník do jiné organizace ve veřejném zájmu, lze v dohodě se závodním výborem ROH a se souhlasem ústředního orgánu nadřízeného organizaci, která příspěvek poskytla, postupovat obdobně.

(13) Příspěvky se poskytují z účelové dotace na členské podíly v družstevní stabilizační bytové výstavbě obsažené ve státních rozpočtech federace republik. Postup při jejich úhradě stanoví zvláštní pokyny. 28)

------------------------------------------------------------------

19) Jde o tyto nerosty: magnezit, osinek, tuha, kaolin, žáruvzdorné jíly, keramické lupky, sádrovec, živec, křemen, křemenec, vápenec, a dolomit k chemicko-technologickému zpracování nebo ke zpracování tavením.

20) Přenosové soustavy elektřiny, dálkových napáječů vody a tepla, magistrálních plynovodů a produktovodů, dálkových kabelových sítí spojů.

21) Výroba a hromadné zpracování výbušnin, radioaktivních surovin, prokázaných chemických karcinogenů a zvlášť nebezpečných jedů s vysokou koncentrací fibroplastického prachu.

22) Sestavení a pohyb vlaku, včetně postavení vlakové cesty, údržba a obnova tratí.

23) V hutnictví zejména ve výrobě železa, oceli, ferroslitin, předvalků, olova, hliníku, rtuti, odlitků z litin a ocelí, při tavení a formulování skloviny, v těžké chemii ve výrobě kyseliny dusičné, dusíkatého vápna, kyseliny sírové, sloučenin chloru, fluoru a bromu, ve výrobě karbidu vápníku a křemíku, korundů, frit, glazur a smaltů, při zpracování černouhelného dehtu, benzenu, aminu, kyanových sloučenin a kyseliny fenyloctové; v plynárnách při zpracování a štěpení uhlí a uhlovodíkových surovin; v keramice při vyvážení a zavážení kruhových, šachtových a komorových pecí; ve výrobě osinkové při jeho prvotním zpracování za sucha.

24) Podle výměru FCÚ č. 8065/10/81 jsou to města Praha a Bratislava, okres Bratislava-venkov a všechny okresy Severočeského kraje.

25) Rozumí se tím organizace splňují tyto podmínky:

- podstatná část její produkce je určena pro vývoz za volné měny nebo za ekvivalentní dovozy surovin ze socialistických zemí, přičemž tento vývoz činí nejméně 20% (nebo nejméně 15 %, jestliže celkový vývoz dosahuje nejméně 30 %) z celkového odbytu,

- relace fco/VC u tohoto vývozu v podmínkách roku 1980 je vyšší než 150 % ve strojírenství a v průmyslu dřevozpracujícím a vyšší než 130 % v lehkém průmyslu, zdravotnictví a farmaceutické výrobě,

- směnnost dělníků dosahuje alespoň 1,5 nebo je prokázáno konkrétním závazným programem její dosažení nejpozději do roku 1985.

26) Příloha zákona č. 37/1959 Sb., o postavení závodních výborů základních organizací Revolučního odborového hnutí.

27) Zejména vyhláška Státní plánovací komise a ministerstva financí č. 191/1964 SB., o finanční, úvěrové a jiné pomoci družstevní bytové výstavbě a výstavbě rodinných domků, předpisy ministerstev zemědělství a výživy a lesního a vodního hospodářství, vydané na základě § 17 vyhlášky ministerstva financí č. 137/1968 Sb., o finanční, úvěrové a jiné pomoci družstevní a individuální bytové výstavbě, a vyhláška č. 160/1976 Sb., ve znění vyhlášky č. 172/1980 Sb.

28) Pokyny federálního ministerstva financí, ministerstva financí ČSR, ministerstva financí SSR a Státní banky československé k postupu při úhradě a čerpání stabilizačních příspěvků na členské podíly v družstevní stabilizační bytové výstavbě, uveřejněná ve Finančním zpravodaji č. 15/1981.